200 Günlük Hareketli Ortalama

Published by

on

Bu yazıda, tüm hareketli ortalamaların atası olan 200 günlük basit hareketli ortalamayı inceleyeceğiz. 200 günlük de dahil olmak üzere önemli hareketli ortalamaları daha önce bu yazıda incelemiştik ancak 200 günlük hareketli ortalamanın ayrı bir yazıyı hakettiğini düşünüyorum. Buyurun başlayalım.

Günlük grafikte çalışıyorsanız 200 günlük ya da haftalıkta çalışıyorsanız 40 haftalık hareketli ortalama, analizlerimizde bir trend filtresi görevi görür. Fiyat 200 günlük ortalamasının üzerindeyse orta-uzun vadede bir yükselen trendin üzerindeyiz demektir. Diğer bir deyişle, 200 günlük hareketli ortalama üzerinde boğalar, altında ayılar piyasaya hakimdir. fiyat 200 günlük ortalamanın etrafında dolaşıyor ve bir aşağı bir yukarı kesiyorsa, piyasa yataydadır diyebiliriz. Bir örnek BIST 100 endeksinden.

Fiyatın 200 MA ile etkileşimi ve trend yönü

Gelelim bu bilgiyi nasıl kullanacağımıza. Fiyat 200 günlük ortalamasının üzerindeyken alış fırsatı, 200 günlük altındayken satış fırsatı kovalamalıyız. Hareketli ortalamalar yazısından hatırlayacağınız üzere, trend halindeki fiyat, 200 günlük ortalamasına kadar geri çekilene kadar sırasıyla 20-50-100 günlük ortalamasında tutunamamış ve 200 MA’ya kadar geri gelmişti. Piyasa yükselmeye devam edecekse eğer, 200 MA birçok yatırımcı ve trader’ın alım için beklediği oldukça önemli bir destek bölgesidir. Fiyat hareketi ile birleştirildiğinde (destek/direnç, trend, mum formasyonları) 200 MA çok güzel ödül/risk oranı fırsatları sunacaktır. Birkaç örnekle grafik üzerinde görelim:

Bir başka örnek. 200 MA trend halindeki fiyata dinamik destek sağlıyor.

200 MA aynı zamanda trend dönüşlerinde de filtre görevi görür. Aşağıdaki örnekte düşen trendden yükselen trende geçişte nasıl mükemmel bir giriş fırsatı verdiğine dikkat edin.

Düşen trendden yükselen trend değişimine güzel bir örnek.

200 MA ve Formasyonlar

200 MA’yı trend yönü belirleyicisi olarak tanımlamıştık. 200 MA, kendi altında ve üstünde oluşan formasyonların yönünü de etkiler. 200 MA üstünde oluşan formasyonların yukarı kırılma ihtimali daha fazladır. çünkü fiyat yükselme eğilimindedir. Aynı şekilde 200 MA altında formasyonların aşağı kırılma ihtimali daha yüksektir.

200 MA altında üçgenlerin aşağı kırılma ihtimali daha yüksektir.
200 MA üstünde üçgenlerin yukarı kırılma ihtimali daha yüksektir.

200 MA ve Diğer Hareketli Ortalamalar

200 MA zamanda oldukça geriye gittiğinden fiyat değişimlerine geç tepki verir. 200 MA ile birlikte kullanabileceğimiz 2 tane hareketli ortalama tavsiye edebilirim. Bunlardan ilki 50 günlük hareketli ortalama. 200 MA’nın 50 MA ile kesişimine verilen isimler bile var. 50 MA, 200 MA’yı yukarı keserse buna “golden cross” yani “altın kesişim” 50 MA, 200 MA’yı aşağı keserse buna da “death cross” yani “ölüm kesişimi” deniyor. Buradaki mantık aslında şudur: Fiyatın 50 günlük hareketli ortalamasının 200 günlük ortalamasının üstüne çıkabilmesi için fiyatın oldukça güçlü bir trend yapıyor olması gerekir. Fiyat, 50 gündür yükseliyor (hergün yükseliyor anlamında değil) ve dahası 200 günlük ortalama fiyatının da üzerinde işlem görüyor demek. Bu oldukça güçlü bir trend varlığına işaret eder. Bu kesişimlerin bir trend başlattığı ve alım satım için sinyal verdiği söylenir ancak bana kalırsa oldukça geç sinyallerdir. Örnek üzerinde görelim. Kırmızı 200 MA, turuncu 50 MA.

Golden cross ve death cross iyi hoş da geç sinyal veriyorlar.

200 MA’yı 20 MA ile eşleştirmek ve bunu fiyat hareketiyle birleştirmek daha verimli olacaktır. Yine aynı örnek üzerinde 50 MA’yı kaldırıp 20 MA ekledim ve alım satım sinyallerinin verildiği noktaları işaretledim. Bu kombinasyonun daha erken işaretler verdiğini görebilirsiniz. Tabi ki erken sinyallerin yanıltıcı olabileceğini söylemem gerek. Bu kesişimleri mutlaka destek/direnç ve trendlerle birleştirmemiz gerekir.

200 MA-20 MA kombinasyonu daha karlı bir trade sağlıyor.

Daha küçük hareketli ortalama kesişimleri ile işlem yapmak istiyorsanız, 200 MA’yı bir filtre olarak kullanıp stratejinizi belirleyebilirsiniz. Fiyat 200 MA üstündeyken 10 EMA-20 EMA kesişimi ile alım satım yapabilirsiniz. Basit bir örnek:

Koşul 1: Fiyat 200 MA üzerindeyse 10EMA, 20 EMA’yı yukarı kesince al. aşağı kesince işlemi kapat.

Koşul 2: Fiyat 200 MA altındaysa 10 EMA, 20 EMA’yı aşağı kesince sat, yukarı kesince işlemi kapat.

Beyaz 10 EMA, Sarı 20 EMA. Kesişim şartları oluşunca ve sat.

200 MA’nın Diğer Kullanım Şekilleri

200 günlük ortalama, piyasanın dört fazı yazımda anlattığım birikim, yükseliş, dağıtım, düşüş fazlarında yine tanımlayıcı olduğunu hatırlamamız gerekiyor. Yazıyı henüz okumadıysanız mutlaka okuyun.

Fiyatın 200 günlük ortalama ile kesiştiği durumlarda RSI’ın aşırı alım ya da aşırı satım durumunda olması iyi bir sinyaldir. Ayrıca fiyat 200 MA’ya yaklaşırken oluşacak uyumsuzluklar için gözümüz RSI’da olmalıdır. Doğru zamanlama yazısını mutlaka okuyun.

Fiyat 200 MA’ya alttan yaklaşıyor, RSI aşırı alım bölgesinde ve satış geliyor.

200 MA’yı böylece tanımış olduk ve en popüler kullanım şekillerini gördük. Bazı traderlar 200 MA altında asla alım yapmazlar. Kendi stratejinize dahil edebileceğiniz çok önemli bir araç.

%d blogcu bunu beğendi: