Trend Çizgileri Stratejisi – 2

Published by

on

İlk yazıda bir trendin varlığını nasıl anlarız, trend çizgilerini nasıl çizeriz ve trend çizmenin 4 altın kuralından bahsettik. Şimdi diğer teknik analiz araçlarıyla trend çizgileri stratejimizi geliştirelim.

İlk yazı: https://pratikteknikanaliz.com/2020/10/09/trend-cizgileri-stratejisi-1/

Trend çizgilerinin temelde iki kullanım şekli vardır:

Birincisi: Trend takibi

İkincisi: Trend dönüşü

Trend Takibi

Trend takibi kullanım şekline kripto paralardan bir örnekle bakalım. Cardano/Bitcoin çifti grafiği:

Düşen trendimizi çiziyoruz. Aynı zamanda bir de kırılmış destek çizgimiz var. Artık bu çizgi bir direnç görevi görecektir.

Bu tip bir durumda aklımızdan şunlar geçmelidir:

  1. Bir düşen trend söz konusu.
  2. Tepeleri birleştirerek trend çizgimizi tanımlamalıyız. Çizgiyi uzatarak fiyatı izlemeliyiz.
  3. Fiyat destek çizgisini çizmeli ve kırılmış olduğunu farketmeliyiz. Bu çizgi artık direnç görevi görecektir.
  4. Trend çizgisi ile direnç çizgisi kesişmektedir.
  5. Kesişim bölgesinde fiyat hareketi izlenmeli, ezbere pozisyon açılmamalı.

Trend çizgisi ile direnç çizgisinin kesişim bölgesi kalabalıkların birikim bölgesidir. Bu bölgede bir çok trader pozisyon almak için hazır beklemektedir. Fiyat hem düşen trend çizgisine hem de direnç çizgisine temas ettiğinde artık büyük olasılıkla satışlar gelecektir. Bu bölge farklı disiplin ve strateji uygulayan traderların izlediği ve fırsat kolladığı bölgedir. Devamında fiyat trend doğrultusunda düşmeye devam etmektedir.

Fiyat hareketine baktığımızda uzun kırmızı bir mum görüyoruz. Bu artık bizim için geçerli bir satış sinyalidir. Bu sinyali görmeden trade etmiyoruz. Çünkü fiyat bir direnci ve düşen trend çizgisine doğru hareket etmektedir ve mevcut durumda fiyat yükselme eğilimindedir. Alıcılar kontrolü ele geçirirse direnç ve düşen trend çizgisi yukarı doğru kırılabilir. Bunu aklımızdan çıkarmıyoruz.

Bir üst seviyeye çıkıyoruz

Şimdi trend stratejimizi bir üst seviyeye çıkacak bilgiler geliyor. Grafiğimiz aşağıda. Düşen trendi ve fiyat desteğimizi çizdik ve fiyatın bu kesişim bölgesine geldiğinde ne yapacağını beklemeye başladık. İşte yapmamız gerekenler:

Büyük resim bize düşen trend olduğunu söylese de mevcut trendimiz yükselen trend. Yakın zamandaki yükselen trendimizi çiziyoruz.

İşte sizi diğerlerinen ayıracak yöntem: Olayı daha yakından görebilmek için zaman aralığımızı günlükten 4 saatliğe çeviriyoruz. Daha iyi karşılaştırabilmek için günlük ve 4 saatlik grafiği alt alta görelim.

Bu görselin boş bir alt özelliği var; dosya ismi: image-27.png
Günlük Grafik
4 Saatlik Grafik.

Yakın dönem fiyat hareketi yükselen trend olduğundan, yani fiyat daha yüksek tepeler ve daha yüksek dipler yaptığından pekala direnci kırabilir. ancak fiyat dirence yaklaştıkça yavaşlamakta, daha kısa mumlar oluşmakta ve son olarak yükselen trendi aşağı kırmakta. Pozisyon açmamız gereken yer de trend çizgisinin kırıldığını gördüğümüz daire içindeki bölgedir.

Trend Dönüşü

Bu metodu uygularken trend dönüş formasyonlarını bilmeniz gerekir. (ikili tepe, ikili dip, omuz baş omuz, yükselen/alçalan kama vb)

Bir trendin bittiğini nasıl anlarız? Artık bir trendin varlığını nasıl tespit edebileceğimizi biliyoruz. İlk yazıda bundan bahsetmiştik. Fiyat daha yüksek tepeler ve daha yüksek dipler yapıyorsa yükselen trend var demiştik. Eğer fiyat daha yüksek zirveler, daha yüksek dipler yapamıyorsa trend yavaşlamış ve trend dönüşü söz konusu olmaya başlamış demektir.

Örnek grafiğimizde bariz şekilde bir yükselen trend var. Dipleri birleştirerek yükselen trend çizgimizi çekiyoruz. Bir sonra dikkatimizi çeken şey is ikili tepe formasyonu. İkili tepenin anlamı şudur: fiyat trend halinde daha yüksek tepeler yaparken, artık daha yüksek tepe yapmakta başarısız olmuştur. Bu bir trend dönüş habercisidir.

Risk almak isteyenler ikinci tepedeki uzun gölgeli mumu gördükten sonra short pozisyon açabilir ancak bu oldukça risklidir. Daha güvenli yol, trend çizgisinin kırılmasını bekleyip ondan sonra pozisyon açmaktır. En güvenli yol ise ikili tepe formasyonu onay çizgisinin kırılmasıdır.

Aynı trend dönüş stratejisi düşen trendlerde ikili dip formasyonu gözlenerek yapılabilir.

Trend stratejisi hakkında önemli bilgiler edindik. Umarım bu bilgiler finansal piyasalarda karar vermede size yardımcı olacaktır.

%d blogcu bunu beğendi: