Trend Dönüş Sinyali Veren Mumlar (İkinci Bölüm)

Yazının birinci bölümünde trend sonunda karşımıza çıkan doji mumlarından bahsetmiştik. Doji mumunu, en yüksek ve en düşük seviyeleri olan ancak gövdesi olmayan bir mum olarak tanımlayabiliriz. Yani fiyat gün içinde açılışından daha yüksek ve daha düşük seviyeleri görmüş ancak açıldığı fiyattan kapanmıştır. Bu yazıda ise birden fazla mumun yan yana gelerek bize anlattığı hikayeyi dinlemeyi öğreneceğiz. Buyurun başlayalım.

Three Inside Up

Three inside up mum formasyonu, yükseliş yönlü bir momentum sinyalidir. Büyük gövdeli bir düşüş mumunun ardından, önceki düşüş mumunun içinde kalan bir yükseliş mumu ve ardından ikinci mumun üzerinde kapanan yükseliş mumunun görülmesiyle oluşur. Ayak izi aşağıdaki gibidir:

Three Inside Up

Bu mum formasyonu, hakim düşüş yönündeki momentumun kaybolduğunu ve kısa dönemli bile olsa bir yukarı yönlü hareketin habercisidir. Şu şekilde yorumlanabilir: Düşüş trendi sona ermiş, yükseliş trendi ya da yatay hareket başlamıştır veya; yükseliş trendindeki düzeltme ya da onay hareketi tamamlanmıştır. Bu kalıp, büyük bir düşüş mumuyla başlar. Bir sonraki mum, önceki düşük seviyelerden daha yüksek açılır ve hiçbir satıcının daha düşük fiyatlarda olmadığını göstererek önceki günün en düşük seviyelerinin üstünde kalır. İkinci mum da kendi açtığından daha yüksek bir şekilde kapanır ve diplerden potansiyel bir tersine dönüşü doğrular. Bu fiyat hareketi, mevcut satıcılara pozisyonlarını kapatmak için satın alma zamanının geldiğini işaret ediyor. Son mum, formasyonu tamamlar ve yeni yükseliş ivmesini işaret eder.

Three inside up formasyonu, RSI aşırı satım bölgesinde (<30) veya bir hareketli ortalamada (50 günlük, 200 günlük) oluşmuşsa yükselişin başlama olasılığı daha kuvvetlidir. Alım yapılacak yer, üçüncü mumun, ikinci mumun üzerindeki kapanış noktası olabilir. Stop loss noktası da üçüncü mumun en düşük seviyesi olabilir. Grafikte görelim:

Three Outside Up

Yukarıda anlattığım kuzeni gibi 3 mumdan oluşan bir trend dönüş kalıbıdır. İlki düşen, takip eden diğer ikisi yükselen mumlardan meydana gelir. Fark ise, ortadaki mumun açılışı ilk mumun kapanışından daha düşüktür ancak kapanışı daha yüksektir. Yani ortadaki mum bir engulfing bullish‘dir. Ayak izi şöyledir:

Three Outside Up Candlestick Pattern

Grafikte görelim:

Three Line Strike

3 adet düşüş mumundan sonra büyük bir yükseliş mumu görüldüğünde oluşan bir kalıptır. Önceki üç mum boyunca devam eden satışın yerini alıma bıraktığının güçlü bir işaretidir. 4. mum, yani yükseliş mumu, 3. mumun üzerinde kapanış yapmalıdır. Ayak izi şu şekildedir:

Three Line Strike Candlestick Pattern

Bu gibi yükseliş habercisi mum kalıpları, desteklerde, hareketli ortalamalarda ve Fibonacci seviyelerinde görüldüğünde oldukça güvenilirdirler ve alıcıların kontrolü ele aldığını gösterirler.

Bir Cevap Yazın