Trend Dönüş Sinyali Veren Mumlar (Üçüncü Bölüm)

Published by

on

Teknik analiz bir kitapsa eğer, mumlar o kitabın yazıldığı alfabedir. Geçmiş fiyat hareketi içinde alıcılar ve satıcılar arasındaki tüm etkileşim, drama ve mücadele, grafik üzerinde bir ya da birkaç mumun bir araya gelmesiyle kendini gösterir. Baktığınız zaman diliminde (saatlik, günlük, haftalık) oluşan mum formasyonları eğer bir değer bölgesinde (destek, direnç, hareketli ortalama, Fibo seviyesi) oluşmuşsa, çoğu zaman güvenilir ve önemli mesajlar içerirler. mumları alfabedeki harflere benzetiyorsak, onların oluşturduğu formasyonları da kelimelere benzetebiliriz. Mesela bir Yutan Boğa mumu “Yükseliş!” mesajı veriyor olabilir. Sırayla önemli olanları tanımaya başlayalım isterseniz.

Yutan (Engulfing) Boğa

Kendinden önceki düşüş mumunu içine alan bir yükseliş mumu geldiğinde görülen bir formasyondur.

Bu formasyon, önceki günün en düşük seviyelerinin de altında açılış yapıldığını, ancak devamında olumsuz yönde bir fiyat hareketinin olmadığını gösteriyor. Yükseliş mumu hem düşük diplerin reddedildiğini hem de önceki günün en yüksek seviyesinin üzerinde alıcıların olduğunu, piyasayı artırmaya ve fiyatı günlük grafikte kapanışta tutmaya istekli olduğunu gösteriyor.

Yutan boğa formasyonu, düşük açılıştan sonra, fiyatın gün içinde güçlü kaldığını ve bir önceki yüksek seviyenin de üzerinde bir kapanışla artık zayıflığın sona erdiğini ve alıcıların kontrolü ele geçirdiğini gösterir.

Bu model birden fazla zaman diliminde anlam ifade edebilirken, en çok günlük grafikte kullanılır. Bu, fiyattaki düşüş trendinin sonunda yükseliş eğilimi gösteren bir formasyondur.

Yutan mum, bir grafikte kısa vadeli bir destek fiyatının yakınında gerçekleştiğinde, potansiyel bir trend dönüş sinyali verebilir ve yükseliş eğilimi gösterebilir. Ör: THYAO

Yutan (Engulfing) Ayı

Yutan boğanın tersine; yükseliş mumunun ardından yüksek açılışın gün içinde devamının gelmemesi ve önceki mumu da içine alacak şekilde bir düşüş mumunun gelmesi ile görülür.

Yutan ayı mumu, alıcıların önceki günden daha yüksek fiyatları reddettiğini ve satıcıların önceki gün desteğinin altında fiyatları tamamen aşağı çekmek için devreye girdiğini gösteriyor. Alıcılar, kırılmayı önceki günün aralığının üzerinde yeni zirvelere taşıyamadığı veya önceki günün düşük fiyatını koruyamadığı için bu, çifte düşüş eğilimi gösteren bir mumdur. Bu, hem satın alma baskısının sonunu hem de aynı mum üzerindeki satış baskısını gösterir.

Bir direnç seviyesinde, RSI 70 üzerinde, Bollinger üst bandında görüldüğünde güvenilir bir trend dönüş sinyalidir.

Dark Cloud Cover (Kara Bulut Örtüsü)

dark cloud cover candlestick ile ilgili görsel sonucu

Kara bulut örtüsü aşağı yönlü bir mum formasyonudur. Bu formasyon, uzun bir yükseliş mum gövdesi ile mevcut bir yükseliş trendini sürdürüyor gibi görünerek başlar, ardından ertesi gün fiyatı yeni bir yüksek seviyeden açılır, ancak tersine döner ve önceki günün yükseliş mum gövdesinin ortasında kapanır. Bu mum formasyonu, yükseliş momentumunun bittiğini ve satıcıların sahne almaya başladığını haber verir.

Piercing (Delici Mum) Formasyonu

Görüntü ve mantık olarak Kara Bulut Örtüsünün tersidir. Düşüş momentumu sona ermiş, alıcılar kontrolü ele almaya başlamıştır. Bir destek, hareketli ortalama, aşırı satım bölgesinde oluştuğunda güvenilirdir.

Three White Soldiers – 3 Beyaz Asker

Üç büyük yükseliş mumunun ard arda daha yüksek tepeler ve daha yüksek dipler yaparak oluşmasıyla görülür.

Bu formasyonda dikkat edilmesi gereken nokta, güçlü yükselişlerin sonunda veya RSI 70 üzerinde iken tehlikeli olmasıdır. Bu formasyonu bir destek dönüşünde, RSI 30 altında veya bir direncin geçilmesi halinde kullanmak daha doğrudur.

En iyi risk / ödül oranını oluşturduğundan, öncelikle bir düşüş trendi veya ayı piyasasından dönüşte alım sinyali olarak kullanılır.

Three Black Crows – 3 Siyah Karga

3 black crows ile ilgili görsel sonucu

3 beyaz askerin tam tersi, 3 tane birbirinden daha düşük tepe ve diplere sahip mumun görülmesiyle oluşur. Dirençlerde ve aşırı alım bölgelerinde oluştuğunda yükseliş trendinini sona erdiğini gösterirler. Ayı piyasasında düzeltmelerin (kısa yükselişlerin) sonunda sıkça görülürler.

Önemli dönüş formasyonlarından bazılarını tanıyarak alfabemizi genişlettik. Bol bol grafik inceleyip bu formasyonlardan en az 3’er tane bulma alıştırması yaparsanız, analizlerinizde daha hızlı şekilde mum formasyonlarını tanıyıp daha isabetli kararlar verebilirsiniz.

“Trend Dönüş Sinyali Veren Mumlar (Üçüncü Bölüm)” için 2 cevap

  1. wicked cbd delta 8 gummies avatarı

    Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this article and the rest
    of the website is also really good.

  2. […] hafta 24 Ağustos gün kapanışıyla birlikte bir “Bearish Engulfing Candle” yani “Yutan Ayı” denilen düşüş yönlü bir mum formasyonu gördük. Yutan (Engulfing) Mumlar çok güvenilir […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: