Haftalık Teknik Bülten – 10

Published by

on

Merhaba, haftalık bültenlerin onuncusuna hoş geldin. Borsayı teknik analiz gözüyle değerlendirmeye başlayalım.

Büyük Resim

Haftalık grafikte yükselen trendin devam ettiğini görüyoruz. Bist-100 endeksi daha önce adım atmadığı fiyat seviyelerinde gezdiğinden önümüzde bir direnç yok. Bollinger Bandının (mavi) üst bandını yırtarak yükselmeye devam ediyoruz yani ralli modundayız. 3 standart sapmalı BB’ye göre ise yükseliş hareketi istatistik sınırlarını zorlamakta. 3 std sapmalı bant 3025 değerinde iken Bist-100 haftayı 3020 puandan kapamış. Hatırlarsın ki fiyat %99 ihtimalle 3 std sapmalı BB içinde hareket edecektir. Grafiği inceleyin:

Bist-100 Haftalık

Endeks için teknik olarak olumsuz bir şey söylemek mümkün değil, zaman zaman düzeltme yaparak yolumuza devam edeceğiz. Bu düzeltmeler seans içinde de gerçekleşebilir ki bunun örneklerini geçtiğimiz hafta gördük. Bu tür durumlarda gün kapanışlarını görüp ondan sonra değerlendirme yapmak daha doğru olacaktır.

Geçtiğimiz Haftanın Analizi

Bist-100 Günlük

Endeks 11 Ağustos günü 2877 puanı görüp hafif geri çekilmişti, sonraki iki işlem gününde bu seviyeyi aşamamış (direnç) hatta 16 Ağustos’ta seans içinde ciddi bir satış gelmişti. Ancak satışlar aynı günün kapanışına doğru alıcılar tarafından karşılanarak söz konusu direnç seviyesinin üzerinde güçlü bir kapanış yapmıştı. Bu durum bize 2877 bölgesinin kısa vadeli destek olabileceğini anlatıyor. Çünkü yükselen trendlerde kırılan dirençler, ileride destek olarak çalışırlar.

Detaylı görüntü aşağıda:

Endeks 4 saatlik

S&P500‘e bakalım: Burada fiyat günlük grafikte yeni yüksek tepe yaparak düşen trend yapısını bozmuştu. Şimdi endeksin önünde bir düşen trend çizgisi var. Bu trend çizgisi, 3 Ocak ve 29 Mart tepelerini birleştiren çizginin devamı. Fiyatın burada neler yapacağını görmemiz lazım. 4163 seviyesinin destek olarak çalışması lazım.

SP500 Günlük

İnternette 2008 çöküşündeki fiyat hareketi ile bugünkü fiyat hareketinin benzerliği hakkında görseller görüyorum. 2008 krizi öncesinde de fiyat bugünküne benzer hareketler yapmış. Biraz daha araştırdığımda SP500’ün her düşüşünde aynı benzetmelerin yapıldığını gördüm. Artık neler olacak göreceğiz 🙂

SP500 2008 ve 2022

Hisse bazlı analizlere geçelim. Twitter’da yazılan hisselerle başlayalım sonra benim gördüğüm fırsatları da ekleyeceğim.

VESTL: Düşen trendi net şekilde kırabilirse devamı gelecektir. 29 lira direnç durumunda.

VESTL günlük

AKGRT: Düşeni ve direnci kırmış, 200 günlük ortalama üstünde günü kapatmış, üstünde bir tek 500 günlük ortalama var. Hacimli yükseliş barları, yükselişin devamının gelebileceğine işaret ediyor.

AKGRT Günlük

TTRAK: Haftalıkta Fincan-Kulp var, 251 üstüne attığında yükseliş hızlanır. Son haftaki hacim iyi, gayet olumlu.

TTRAK Haftalık

OYAKC: Direnç üstünde kalıcı olmayı başarmış, yükseliş ağır basıyor.

OYAKC Günlük

AFYON: Haftalıkta düzeltme bitmiş, yükselişe devam görüntüsü var. 4.72 önemli direnç, bu seviyenin geçilmesini beklerdim.

AFYON Haftalık

KNFRT: ATH seviyesinde bir yatay konsolidasyonda. 8.20 konsolidasyon dip seviyesi, 7.95 ise major destek.

KNFRT Günlük

GEDZA: Zirvesini zorluyor, 26 üstü haftalık kapanış güzel olur.

GEDZA Haftalık

Benim favori hisselerime geçelim:

ASELS: Birikim yukarı kırılmış ve 28.62’ye gitmesi için gereken şartlar oluşmuş. Hacimli yükseliş yeni zirveleri getirebilir.

ASELS Günlük

KORDS: Düzeltme bitmiş, düşen trend kırılmış, hacim var, yeni zirvelere aday.

KORDS Günlük

KARSN: Break out hacimli geldi, onay da tamam. Yükselişin devamını bekliyorum.

KARSN Günlük

HEKTS: Günlükte yükselen trendde, 4 saatlikte düzeltmen bittiğini anlıyoruz, yükselişin devamını bekliyorum.

HEKTS 4 saatlik

EREGL ve KRDMD dip çalışmasını tamamlayıp yükselişe geçmiş gibi görünüyor. EREGL için önceki bültenlerde 26 lira seviyesinin orta-uzun vade için ideal yerler olduğunu yazmıştım.

EREGL günlük

ARCLK: 71.50’nin geçilmesiyle yükseliş hızlanacaktır.

ARCLK Günlük

TCELL: Düzeltme bitti, yükseliş başladı demiştim. 19 civarında bir arz var, burada biraz duraksayıp devam edebilir.

TCELL Günlük

Bankacılık endeksinde kar satışları görünüyor, bu hafta portföye banka eklemeyi düşünmüyorum.

XBANK Günlük

TOASO dirence takılmış, direncin geçilmesi beklenmeli.

TOASO Günlük

Bonus Bitcoin: Bu bölgeden tepki alımı bekliyorum, 21751 geçilirse 22660’a kadar gidebilir. Sonrasında neler olacağına bakarız, altcoinlerde buna göre bir strateji izlenebilir.

Bitcoin 4 saatlik

Haftanın Özeti ve Stratejim

Borsada yükselişin devamını bekliyorum, gün içi veya gün sonu düzeltmeler elbet olacaktır. Favori hisselerimle bir portföy yapacağım, banka almayı şimdilik düşünmüyorum. Sanayi ağırlıklı bir portföy daha verimli olacaktır.

Haftanın Sözü

“Negatif bir zihinle pozitif bir hayat yaşanmaz.”

Not: Bu analizler eğitim amaçlı olup kendi bakış açımı anlattığım yazılardır ve yatırım tavsiyesi içermezler.

“Haftalık Teknik Bülten – 10” için bir cevap

  1. Mehmet avatarı
    Mehmet

    Emeklerine sağlık hocam,çok faydalı👏🏻

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: