Haftalık Teknik Bülten – 13

Published by

on

Merhaba, borsayı ve önemli finansal varlıkları fiyat hareketi penceresinden değerlendirdiğim haftalık bültene hoş geldin. Her zamanki gibi Barok klasiklerini dinleyerek bülteni yazmaya başladım. Keyifli okumalar.

Büyük Resim

Bist 100 endeks müthiş bir ralli yapmakta. Öyle ki haftalık grafikte son destek %25 aşağıda kalmış durumda. Bollinger bandı da yukarı doğru açılmaya devam ediyor.

XU 100 Haftalık

Analiz kasmak istemiyorum ancak farkında olmamız gereken bazı durumlar var, onları söylemeden geçmek istemiyorum. Hareketli ortalamalardan ve destekten çok uzaklaşmış durumdayız. Anlaşılan o ki, aşağıdaki bu desteklere dönüşümüz gürültülü veya uzun süren bir düzeltme şeklinde olacak. Bu kadar düşüşe de düzeltme demek biraz hafif kalır. Söz konusu düzeltmenin ne zaman geleceğini ise kestirmek güç, trader olarak yapmamız gereken bu güzel rallinin tadını çıkarmak olmalı. Risk yönetimini elden bırakmayarak sadece long pozisyon taşımalıyız. Rüzgara karşı işemeye gerek yok.

Geçtiğimiz Haftanın Analizi

Geçen hafta endeks 3422 bölgesini geçmekte biraz zorlandı, önceki önemli hareketi ise 3185‘i geçerek yapmıştı, dolayısıyla günlük ve 4 saatlik desteklerimiz kendini göstermiş oldular. Aşağıdaki grafikleri inceleyin.

Xu 100 günlük
Xu 100 4 saatlik.

İşlem hacmine baktığımızda anormal bir durum görünmüyor, hem fiyat, hem hacim yükselişin devamını işaret ediyor diyebiliriz. Sektör ve hisse bazlı analizlere birazdan bakacağız.

Xu 100 hacim verisi

S&P 500 ile devam ediyorum.

Geçen haftaki bültende alım beklediğimi söylediğim bölgeden çok güzel alımlar geldi. Forex’te güzel işlem yapma fırsatı verdi. Son hali aşağıdaki gibi. Burada dikkat etmemiz gereken yer 4150-4200 arası bölge. Buranın fiyatı tutması muhtemel ancak aşağıdaki kırmızı bölgenin kırılmaması lazım. Eğer söz konusu direnç bölgesi geçilirse, düşen trendin de kırılabileceğini düşünüyorum. Bu durumda seri alımlar gelecektir. Hafta içinde güncelleme yapacağım.

SP500 Günlük

Ons Altın: Ons altın geçen hafta yatay hareket etti. 1685 dolar zaten uzun süredir destek fiyatı görevi görüyor. Alım için düşen trendin kırılmasını beklemeliyiz.

Ons Altın Günlük

Erken davranmak isteyenler, riski göze alarak 4 saatlikteki şu görüntüye göre alım deneyebilir.

Ons Altın 4 Saatlik

Viop hisseleriyle devam ediyorum:

ARCLK: 73.90’ı kırarsa zirveye ve ötesine gidebileceğini düşünüyorum. Önce buradaki satıcının bitmesi lazım.

ARCLK Günlük

EREGL‘nin 35.68’e gitmesi lazım.

EREGL Günlük

FROTO: Geçen hafta bahsettiğim konsolidasyondan çıktı.

Froto Günlük

GARAN: Şu konsolidasyondan sağlam bir hacimle çıkarsa yoluna devam eder.

GARAN günlük

HEKTS: O da konsolide oluyor.

HEKTS Günlük

ISFIN: Saatlikte takip ediyorum, trendin devamını bekliyorum. Day trade olduğu için daha yüksek risk içeriyor.

ISFIN saatlik

ISGYO‘dan atak bekliyorum.

ISGYO 4 Saatlik

KOZAA potansiyelli. Önce 31 liradaki satıcıyı yenmeli.

KOZAA Günlük

MPARK: Çok iyi görüntüsü var. 44 lira altı stopla girilebilir.

MPARK Günlük

SASA‘da hareket vakti yaklaşıyor sanki.

SASA Günlük

TCELL: Mor okla gösterdiğim gibi bir hareket ihtimal dahilinde.

TCELL Günlük

TRGYO: Bunu çok önceden paylaşmıştım. Artık yükselebilir.

TRGYO Günlük

Bankalar deli gibi yükselmeye devam ediyor. Daha da sürecek gibi. Bu işin sonu nereye varacak merak ediyorum. Günlükte giriş için doğru dürüst bir seviye yok. Bu tür durumlarda saatlik grafiklere göre işlem açıyorum.

XBANK Günlük

XBANK/XUSIN grafiğini aşağıya ekliyorum. XBANK, Sınai endeks karşısında yılların düşen trendine baş kaldırıyor 🙂 Sarı ile işaretlediğim yer bir dengelenme bölgesi olabilir. Ya da olmayabilir de 🙂

XBANK/XUSIN Grafiği

GSDHO: Bir fincan kulp ya da çanak söz konusu. Bu formasyona göre hedefi 6.16 civarı. Formasyon bir tarafa, 4.80 direncini geçmiş, yükselişe müsait.

GSDHO Günlük

ANHYT: Nefis grafiği var, büyük bir düzeltmeden çıkmış yükselmeye devam ediyor.

ANHYT Günlük

KAREL: Yüksek hacimli break out, düşük hacimli düzeltme. Güzel.

Bitcoin geçen hafta hedef gösterdiğim 18 binlere indi ve buradan zıplayarak 21 binlere kadar geldi. Aşağıda ise 19500 civarında bir talep bölgesi bıraktı. Olası geri çekilmede bu bölgeden alım denenir. Şu an herkesin satmak için beklediği bir bölgede duruyor. Buradan alım riskli, pullback (aşağı) ya da break out (yukarı) beklenmeli. Bir de günlükteki düşen trend çizgisine yaklaşmış durumdayız, onu da dikkatle izlemeli.

Bitcoin 4 saatlik

Haftanın Özeti ve Stratejim

Endeksi bankalar domine ediyor. Etmeye de devam edecek gibi görünüyor. Özellikle kamu bankalarında analiz edecek bir durum yok, sona kalan dona kalacak… Saatlikte trend bozulmadıkça banka alınabilir. Bununla birlikte GYO’lar ve Holdingler yükselişe eşlik edebilir. MPARK grafiğini beğendim. Endeks aksini grafiklerde göstermedikçe yükselişe devam ediyor. Diğer her şeye kulak tıkamak lazım.

Haftanın Sözü

“Zengin insanlarla fakir insanlar arasındaki temel fark, korkularını yönetme biçimleridir.”

Not: Bu analizler eğitim amaçlı olup kendi bakış açımı anlattığım yazılardır ve yatırım tavsiyesi içermezler.

%d blogcu bunu beğendi: