Haftalık Teknik Bülten – 17

Published by

on

Merhaba, haftalık teknik bültene hoş geldiniz. Ekim ayının ilk işlem haftasını geride bıraktık. Buralarda sonbahar etkisini gösterme başladı, hava yeni serinledi 🙂 Piyasalarda durum ne gelin birlikte bakalım.

Antonio Vivaldi’nin Four Seasons adlı muhteşem eserinden Autumn (Sonbahar) bölümü eşliğinde bülteni yazmaya başlıyorum.

Büyük Resim

Bist 100 endeks geçtiğimiz haftayı 3195 puandan açıp 3567 puandan görkemli şekilde kapadı. Geçen bültende bu seviyelerin (3195) büyük oyuncuların ilgisini çekebileceğini söylemiştim, nitekim öyle oldu. Büyük resimde yükselen trendde gelen 3 mumluk düşüş serisi alım fırsatı olarak yorumlayarak doğru bir iş yaptık, haftayı da güzel bir karla kapadık.

Üstümüzde günlük en yüksek kapanış değeri olan 3651 puan var. Bu civardan satışların geleceğini düşünüyorum. Hafta içinde bu seviyeye geldiğimizde fiyat hareketine göre satıcıların gücüne bakıp stratejimizi belirleriz. Zirve testini haftanın ilk 1-2 günü içinde yaparız diye tahmin ediyorum, zaten zirveye yeterince yakınız.

Bist 100 Haftalık

Geçtiğimiz Haftanın Analizi

Geçtiğimiz hafta istisnasız her gün yükseliş gerçekleşti. Özellikle Pazartesi %6,67’lik yükseliş haftanın geri kalanına şekil veren hareket oldu. Zirveye yaklaştıkça hareketin yavaşlaması normaldir. Yukarıda bahsettiğim gibi 3165 seviyesinden satış bekliyorum ve aşağıda (şekil tamamen hayal ürünü) gösterdiğim şekilde 3146-3330 arası gerçekleşen range’in üst sınırına bir geri çekilme ihtimal dahilinde. Dolayısıyla hafta başındaki yükselişe kanarak büyük pozisyonlu işlemler yapma taraftarı değilim. Hisse bazlı stratejiyi belirlemek gerekecektir. Devam edelim.

Bist 100 Günlük

Önümüzdeki hafta ABD ÜFE ve TÜFE verileri açıklanacak, takip etmekte fayda var. TR saatiyle Çarşamba günü 15:30’da ÜFE, Perşembe 15:30’da TÜFE verisi açıklanacak. Bu saatlerde volatilite olacaktır. Bizim borsada genel yön yukarı ancak gün içi işlem yapanlar ve VİOP traderları gün içi dalgalanmaları iyi yönetmeli.

S&P 500 ile devam edelim. Burada düşüş devam ediyor. Haftalık grafikte bir destek bölgesine geldik ve buradan bir alım tepkisi geldi ancak trend dönüşü henüz söz konusu değil. Gelecek olan ÜFE ve TÜFE verilerine nasıl tepki vereceğini göreceğiz.

S&P 500 Haftalık

Ons Altın‘a bakalım: Büyük bir konsolidasyonu aşağı kırdıktan sonra geçtiğimiz iki hafta boyunca alıcılar fiyatı konsolidasyon içine çekmeye, hatta günlükteki düşen trendi kırmaya teşebbüs ettiler. Konsolidasyon bölgesine kafasını uzatmış olsa da düşen trend kırılmadı. Savaş gerginliği artarsa altında yukarı yönlü ataklar olabilir. Teknik olarak 1677 üstünde kalıcı olması ve düşen trendi kırması yukarı yönlü hareketi destekleyen unsurlar olacaktır.

Ons Altın Haftalık

Günlükte şöyle bir trade imkanı var:

Ons Altın Günlük

Borsaya geri dönelim. Endekslerin hepsi yükselirken bazıları çok iyi performans gösterdi. Geçtiğimiz haftaki bültende dikkat çektiğimi Sınai, Ulaştırma, Gıda ve Elektrik Endeksleri çok iyi performans gösterdiler. Bu hafta endekslere tek tek yer vermeyeceğim, onun yerine gözüme çarpan hisselerden bazılarını paylaşacağım.

PGSUS: Geçen hafta bana iyi kazandırdı. Yükselişin devamı senaryosunda range üstüne pullback alım fırsatı olarak değerlendirilebilir. Hatırlarsanız Ulaştırma Endeksindeki olumlu rüzgardan bahsetmiştim, bu rüzgardan tabi ki faydalandım 🙂

PGSUS 4 saatlik

ASELS: Muhtemel senaryo oluşan range’in yukarı kırılması. Kırılmadan almam.

ASELS 4 saatlik

PARSN: Teknik analiz dersi vere vere yükselmeye devam ediyor. Orta-uzun vade portföyümde.

PARSN Günlük

ULUUN: Haftalıkta breakout var.

ULUUN Haftalık

KARTN: Haftalıkta range üstüne onay var. Orta vadede olumlu.

KARTN Haftalık

GEDZA: Daha önce istek üzerine bültende yer vermiştim, yükseliş için fiyat hareketi olgunlaşmış.

GEDZA Haftalık

NETAS: Önceki bültenlerden birinde yer vermiştim, gayet iyi gidiyor. Çizimi değiştirmeden paylaşıyorum.

NETAS Haftalık

CRFSA: Haftalıkta bişey deneyecek galiba.

CRFSA Haftalık

Dikkatimi çeken bir durum XTUMY endeksinin XU100 endeksinden çok daha iyi performans gösteriyor olması. Yan tahta rallisi devam edecek gibi.

XTUMY Günlük

Haftanın Özeti ve Stratejim

Bist 100 endekste zirvenin haftanın ilk günlerinde test edileceğini ve buradan satış geleceğini düşünüyorum. Satışın gücüne bakarak karar vereceğim, yazının başında belirttiğim gibi bir alım fırsatı verebilir. ABD verilerini takip edelim. Bist 100 dışı endekste (XTUMY) bazı hisseler ralliye devam edebilir, oradan da alım yapabilirim.

Haftanın Sözü

“Kaybetmekten korkuyorsan, kazanmaya hazır değilsin demektir.”

Not: Bu analizler eğitim amaçlı olup kendi bakış açımı anlattığım yazılardır ve yatırım tavsiyesi içermezler.

%d blogcu bunu beğendi: