Haftalık Teknik Bülten – 23

Published by

on

Selam dostlar, tekrar hoş geldiniz. Haftalık bültende borsaya ve diğer önemli finansal varlıklara price action penceresinden bakıp strateji belirliyoruz. Grafikleri indikatöre boğmadan, fiyatı yorumlayarak büyük oyuncuların izlerini arıyoruz. Eğer bülteni beğeniyor ve fayda sağlıyorsanız like atıp paylaşmayı unutmayın. Haydi başlayalım.

Büyük Resim

Hiçbir şey bilmiyor olsak ve haftalık grafiğe baksak, dikkatimizi çekecek ilk şey, son iki mumun üstündeki fitiller olacaktır. Önceki haftalarda böyle bir durumla karşılaşmamıştık. Bu demek oluyor ki ufaktan “gerçek” kar satışları başlamış.

Bist-100 Haftalık

Detayları günlük grafiğe saklıyorum, şimdi de dolar bazlı grafiğe bakalım:

Dolar bazlı endeks grafiğinin öneminin arttığını düşünüyorum çünkü TL bazlı arşa çıktığımız için üstümüzde bize engel olabilecek bir direnç bulunmuyor. Dolar bazlı grafikte ise bize dikkatli olmamızı gerektirecek önemli dirençler tespit edilebiliyor. Kurumsal yatırımcının da artık dolar bazlı grafiği takip ettiğini fiyatın verdiği tepkilerden rahatlıkla anlayabiliyoruz.

Aşağıdaki grafiği dikkatle inceleyin, üstümüzde 256-266 bandı var. En muhtemel direnç fiyatı olarak 261’i işaretledim.

Bist-100 Dolar bazlı haftalık grafik

Geçtiğimiz Haftanın Analizi

Geçen hafta Çarşamba günü yüksek hacimli bir “shooting star” mumu oluşmuştu, onu takip eden Perşembe günü de %3.45’lik bir düşüş gördük. Perşembe ve Cuma günleri endekste ciddi ağırlığı olan SASA ve HEKTS hisseleri günü tabanda kapadı. Bu iki hissede taban çözülmedikçe endeksin üzerindeki baskı devam edecektir. Endekse önce günlükte, ardından 4 saatlikte bakıp neler olabileceğine bir bakalım.

Günlük grafikte 4000 ve 3660 seviyelerini önemli destekler olarak görüyorum.

Bist-100 Günlük

Geçtiğimiz Perşembe akşamı bir flood ile endeksi nasıl izlediğimi yazmıştım. Eğer görmediyseniz buradan okuyabilirsiniz. Aynı analizin 4 saatlik zaman dilimini kapsayan kısmını aşağıya ekliyorum.

Bist-100 4 saatlik

Şimdilik 4 saatlikteki destekler düşüşü durdurmuş görünüyor ancak yukarı hareketin başlaması için bahsettiğim iki malum hissedeki tabanların çözülmesi gerekiyor. Bir de üstümüzde 4670 civarı bir direnç var, ona da dikkat etmek gerekir. Saatlik grafikte gösterdim:

Bist-100 Saatlik

S&P 500‘e göz atıp çıkalım: Burada bir yükseliş çabası var ancak tepede çok fazla arz var tabi ki. Bizim için tehdit oluşturan bir durum şimdilik yok.

S&P-500 Günlük

Ons Altın 1800’lere yaklaştı ve alıcılar gazdan ayaklarını çektiler. 1800 seviyesini tekrar test edeceğini düşünüyorum. 4 saatlikte pullback’i takip ederek trade edebilirim.

Ons Altın Günlük

Şimdi gelelim asıl mevzuya 🙂 Milyonlar tek yürek, akıllarda tek soru: Bankalar yükselecek mi? Buyurun birlikte bakalım:

XBANK‘ı sahneye alıp incelemeye başlıyoruz. Piyasa yapısını tanımlamak için iki tane yükselen paralel kanal çizebiliyoruz. Asıl önemlisi 4042 seviyesindeki direncin güçlü şekilde geçilmiş olması. Dolayısıyla geçen hafta Çarşamba ve Perşembe günkü düşüşlerin bir pullback olduğunu düşünüyorum. Cuma günkü intraday fiyat hareketi de bunu doğruluyor. Bu nedenle Cuma kapanışa doğru hesaplanmış bir risk alarak banka hissesi aldım.

XBANK 4 saatlik

Cuma günü öğleden sonra şu tweet’i atarken içimden geleni değil de grafiklerde gördüğümü yazmıştım aslında 🙂

YKBNK olası yükselişte yine başı çekecektir diye düşünüyorum.

YKBNK 4 saatlik

XUSIN, malum nedenlerden dolayı XBANK kadar güçlü bir tepki veremedi. İki hissedeki tabanlar bulundukları endeksleri etkiliyor.

XUSIN 4 saatlik

XGMYO: Gayrimenkul endeksi iyi görünüyor.

XGMYO 4 saatlik

XHOLD: Holdinglerde durum fena değil.

XHOLD 4 saatlik

TCELL: Düşük hacimli düzeltme iyi bir alım fırsatı olabilir. 31.96 aşılırsa yoluna devam edebilir.

TCELL 4 saatlik

EKGYO: Gayrimenkul endeksi iyi durumda demiştim, bu hisse de rüzgara ayak uydurabilir.

EKGYO 4 saatlik

PGSUS: Tepedeki yüksek hacim hakkında uyarıda bulunmuştum, sonraki günlerde şirket hisselerinin kurumsal yatırımcılara satıldığı haberi geldi. Büyük oyuncuları takip ederken grafik analizi yapmaya güzel bir örnek oldu. 329.6 seviyesi destek olarak takip edilebilir.

PGSUS 4 saatlik
13 Kasım’da attığım tweet.

PETKM: Trendin devamı için gerekli teknik koşullar oluşmuş durumda.

PETKM 4 saatlik

ECILC: Düşük hacimli pullback trendin devamı için olumlu.

ECILC 4 saatlik

Haftanın Özeti ve Stratejim

SASA ve HEKTS’daki tabanlar çözülmeden 100 endeks ve Sınai endeks grafiklerinde anlamlı bir analiz yapmak zor. O yüzden bu hisselerin olmadığı endekslere ve bu endekslerin hisselerine bakmak daha mantıklı olacaktır. Banka rallisinin devamını bekliyorum ayrıca gayrimenkul ve iletişim endeksi hisseleri takibimde olacaktır. Hepinize bol kazançlar.

Haftanın Sözü

“Her insan kendi görüş alanının sınırlarını dünyanın sınırları zanneder. -Arthur Schopenhauer

Not: Bu analizler eğitim amaçlı olup kendi bakış açımı anlattığım yazılardır ve yatırım tavsiyesi içermezler.

%d blogcu bunu beğendi: