Çölde Şemsiye Satan İş Adamı

Published by

on

Bir gün uzun süredir görüşmediğiniz okul arkadaşlarınızla bir araya geldiniz. İçlerinden İngiltere’de yaşayan Cemil, şemsiye ticareti işine girdiğini, satışların çok güzel gittiğini ve kazandığı parayla Maldivler’de tatil yaptığını ballandıra ballandıra anlatır. Gruptaki diğer arkadaşlarınızla birlikte gıpta ile Cemil’in ne kadar çok şemsiye sattığını dinlersiniz. Aradan belli bir süre geçtikten sonra aynı gruptan, bu kez Dubai’de yaşayan Osman’dan bir telefon alırsınız. Osman’ın sesi mutsuz ve ağlamaklı geliyor. Sebebini sorduğunuzda işlerinin çok kötü gittiğini, borç içinde olduğunu söylüyor. Ne iş yaptığını sorduğunuzda Cemil’den ilham alarak şemsiye ticareti işi kurduğunu söylüyor.

Aynı işi yapmalarına, aynı ürünü satmalarına rağmen Cemil’i zengin eden ama Osman’ı batıran sebep neydi? Tabi ki: Konum

Konum, Konum, Konum…

Emlakçılara “Bir evin fiyatına etki eden en önemli unsur nedir?” diye sorsanız verecekleri cevap yine evin konumu olacaktır.

Aynı şekilde teknik analizde bir kuralın, formasyonun çalışma ihtimali o formasyonun konumuna bağlıdır. Anlamdan ve bağlamdan kopuk bir formasyon analizinin çalışma ihtimali tamamen şansa bağlıdır.

Oysa ki bugün teknik analizde bilinen tüm formasyonlara ve işleme giriş kurallarına erişim hiç olmadığı kadar kolay. İnternette kısa bir araştırma yaparsanız tüm bu bilgileri bir kopya kağıdı (cheat sheet) olarak bulmanız mümkün. Aşağıda bazı örnekler veriyorum, isterseniz ezberleyin 🙂

Boğa ve Ayı Formasyonları

Aşağıdakiler de işleme girişlerde çok kullanılan QM (Quassimodo) Formasyonu. Bunu da genelde Fibonacci vs ekleyip yanlış kullanırlar, hastasıyım 🙂

Bu formasyonların çok kullanışlı olduğu ve karlı işlemlere kapı açtığı doğrudur. Peki bunlara ulaşmak bu kadar kolayken (2 saniyelik Google araması) neden herkes trade ederek hayatını sürdürmüyor? Cevabı biliyorsunuz: Konum; diğer bir deyişle bağlam, anlam, fiyatın hikayesi.

Fiyatın oluşturduğu formasyon, farklı şartlarda farklı anlamlara gelir. Düşen trendde oluşan bir boğa formasyonu, satıcılar için gerekli olan alıcıyı çağırır. Benzer şeklide güçlü yükselen trendde oluşan bir ayı formasyonu stopları avlamada kullanılabilir. Zayıflar pozisyonlarını sattıktan sonra, güçlü eller fiyatı daha da yukarı taşıyabilir. Bu tür durumları sezebilmek için fiyatı, zaman dilimlerini ve işlem hacmini çok iyi okumak gerekir.

Aşağıda size bazı formasyonların çalışmadığı durumlardan örnekler vereceğim:

1- Boğa bayrağı çalışmıyor çünkü fiyat düşen trendde. Trend tersine işlem, akıntıya karşı yüzmek demektir.

2- Sol üstteki QM formasyonu ile aşağıdaki grafiği kıyaslayın. QM formasyonu oluşmasına rağmen fiyat yükselmiyor. Çünkü fiyat başka bir hedefin peşinde…

3- Burada istediğiniz formasyonu görebilirsiniz: Düşen trend kırılımı, simetrik üçgen, bullish QM. Herşey var ama fiyat düşmeye devam ediyor. Çünkü HTF’ye göre düşmesi gerek…

4- Çalışmayan bir başka QM:

Bu formasyonlar ve fiyat hareketleri, doğru koşullar altında başarılıdırlar ve çalışırlar. Teknik analiz ve tradingde kabul görmeleri boşuna değildir. Ben de işlemlerimde bu yapılardan faydalanıyorum, ancak tıpkı şemsiye örneğinde olduğu gibi iş modeli kadar işin konumu da çok ama çok önemlidir. Herkes nasıl alırım, nasıl satarım diye düşünürken siz, neden buradan almalıyım/satmalıyım sorusunu sormayı ihmal etmeyin.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Formasyonlardan faydalanırken onlardan en iyi verimi almak için dikkat etmeniz gereken bir kaç nokta:

1- Formasyonu (bayrak, üçgen, QM vs) gördüğüm zaman dilimindeki hakim trend hangi yönde?

2- Büyük zaman dilimindeki hakim trend hangi yönde?

3- Küçük ve büyük zaman dilimindeki trendlerin momentumu nasıl?

4- Fiyat büyük zaman diliminde başka bir formasyon yapıyor olabilir mi?

5- Hareketli ortalamalar ne durumda? (200 MA altı bearish’tir)

6- İşlem hacmi hangi yönde artıyor?

Bu yazıda işleme girişte sıkça kullanılan yapılara ve kullanımda dikkat edilmesi gereken hususlara baktık. Umarım faydalı olmuştur.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: