RSI Mercek Altında: Nasıl Kullanmalı? – İkinci Bölüm

Published by

on

Birinci bölümde RSI’ın yanlış ve doğru kullanımlarını incelemiş, uyumsuzluklar ve trend çizgilerini birlikte kullanarak doğru alım satım kararlarını örneklendirmiştik. Bu yazıda iki konsept daha göreceğiz: Geniş uyumsuzluk ve dar uyumsuzluk.

Geniş Uyumsuzluk

Adından da anlaşılacağı üzere tepeler veya dipler arası geniştir ve uyumsuzlukları tespit etmek kolaydır. Grafikte görelim: #OTKAR

Bu tip bir uyumsuzluğu günlük grafiklerde görmesi kolaydır. Bir başka örnek: yine #OTKAR

Geniş uyumsuzluklar kaliteli trade imkanı sunar. Çünkü geniş uyumsuzluk, hakim trend yönündeki (yukarı ya da aşağı) momentumun kaybolmaya başladığını ve trend dönüşünün ihtimal dahilinde olduğunu haber verir.

Geniş uyumsuzluklar, RSI’ın aşırı alım (70 üstü) veya aşırı satım (30 altı) bölgesinde gerçekleşebileceği gibi, aşırı alım veya aşırı satım bölgeleri dışında da oluşabilir. Yani 30 ile 70 değerleri arasında da uyumsuzluk aramalıyız.

Dar Uyumsuzluk

Dar uyumsuzlukta tepeler veya dipler birbirine çok yakındır ve eğitimsiz bir gözün bunları tespit etmesi zordur. İşte bir örnek: #EREGL

Dar uyumsuzlukları ilk bakışta görmesi güçtür, hatta biraz zorlama gibi gelir. Halbuki fiyatın ikinci dibi, birinci dipten daha aşağıdayken, RSI’ın ikinci dibi, birinci dipten yukarıdadır. Daha iyi görebilmek için kullanışlı bir ipucu: Grafiğinizde barları çizgilerle değiştirin. Çizgi grafikte sadece kapanış fiyatları gösterilir (RSI da kapanış değerlerini esas alır!) ve aşağıdaki örnekte açıkça ikinci diplerin bir uyumsuzluk yarattığını göreceksiniz.

Dar uyumsuzluğa bir başka örnek: #BTCIM

Aynı hisseyi çizgi grafikte görelim:

Çizgi grafikte negatif uyumsuzluk daha belirgin şekilde görülüyor. Dar uyumsuzluklar, doğru kullanıldığında geniş uyumsuzluklar gibi etkili bir araçtır ve aynı şekilde aşırı alım-aşırı satım bölgeleri dışında meydana gelebilirler.

Önem sırasına göre uyumsuzlukları şu şekilde sıralayabiliriz:

İdeal: Aşırı alım/aşırı satım bölgesinde geniş uyumsuzluk

Harika: Aşırı alım/aşırı satım bölgesine yakın geniş uyumsuzluk

Çok iyi: Aşırı alım/aşırı satım bölgesinde dar uyumsuzluk

İyi: Aşırı alım/aşırı satım bölgesine yakın dar uyumsuzluk

Trend Çizgileriyle Onay Almak

Uyumsuzluklardan en iyi verimi alabilmek için onları trend çizgileriyle birlikte kullanmak ve onay almak gerekir. Bir uyumsuzluk tespit ettiğimizde hemen trend çizgileri çizerek en uygun pozisyon açma zamanına karar verebiliriz. Her zamanki gibi grafik üzerinde örneklendirelim:

Diyelim ki VİOP’ta endeks kontratında işlem yapıyoruz. Yani hem long hem short pozisyon açma imkanımız var ve grafikte bir negatif uyumsuzluk gördük. Bu aşamada uyumsuzluk henüz onaylanmamıştır. Çünkü mevcut trend yükseliş yönündedir. Peki stratejimiz ne olmalı?

Negatif uyumsuzluğu tespit ettikten sonra yapılması gereken şey, mevcut trend yükselmekte olduğundan dipleri birleştirerek bir trend çizgisi çizmektir. Şimdi elimizde bir yükselen trend çizgisi ve negatif (geniş) uyumsuzluk var. Peki hangi yönde ve ne zaman işlem yapacağız?

Grafiği ileri sarıp tekrar bakalım:

Trend çizgisi aşağı kırılarak negatif uyumsuzlukla beraber fiyatın düşmekte olduğunu teyit etti. Artık short pozisyon açmak yapılacak doğru şey olarak karşımızda duruyor. Devamını aşağıda görelim.

Neler oldu? RSI’daki negatif uyumsuzluk, fiyatı yukarı süren alıcıların kontrolü kaybetmeye başladığını bize önceden haber verdi. Ancak tek başına buna bakarak karar vermedik ve yükselen trend çizgimizi de grafiğe ekledik. Trend çizgisinin aşağı kırılması, trendin yön değiştirdiğinin habercisidir. İkinci kırmızı mumda short (kısa) pozisyon açılabilir. Ardından gelen momentum mumu gösteriyor ki bizimle beraber kalabalık gruplar kısa pozisyon açmışlar. Artık yapılması gereken, yeni oluşmuş düşen trend yön değiştirene kadar pozisyonda kalmak olacaktır. Trade’in bundan sonrası öğrendiklerimizi birleştirerek (risk yönetimi ve disiplinle birlikte) trendden maksimum verimi alabilme becerimize kalmıştır.

RSI’ı alım satım kararlarımızın kalitesini artırmada ve sahte yükseliş ve düşüşlerden kaçınmada kullanabileceğimiz başka yöntemler de var. Bunları sonraki yazılarda inceleyeceğiz. Umarım faydalı olmuştur.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: