Trade Etmeyi Öğrenmek

Published by

on

Bir işi iyi yapabilmek için o iş hakkında her şeyi bilmek yeterli midir?

Bilirsiniz ki iyi bir şoför olabilmek için bir otomobilin her parçasını tanımak gerekmez. İçten yanmalı motorun çalışma prensibini, vites kutusundaki dişli sayısını ya da motor yağının viskozitesini bilmeden de gayet güzel araba kullanabilirsiniz. İhtiyacınız olan, otomobili hareket ettirmek, yönlendirmek ve durdurmak için neler yapmanız gerektiğini bilmektir. Gaza ne kadar dokunduğunuzda ne kadar hızlanırsınız, direksiyonu çevirdiğinizde araba ne tepki verir, durmak için frene ne kadar güç uygulamalısınız gibi temel bilgileri bilmeniz sonuç almak için yeterlidir. Dikkat ettiyseniz araba kullanabilmek tamamen pratik bilgilere ve gözlemlere dayanır. Teoriye neredeyse hiç ihtiyaç yoktur.

Benzer durum dil öğrenirken de geçerlidir. Oxford sözlüğündeki tüm kelimeleri ezberlemek iyi İngilizce konuşmanızı sağlamaz. Bu kelimeleri dilbilgisi kuralları içinde bir araya getirdiğiniz taktirde İngilizce konuşabilirsiniz. Hatta çok az kelime ile derdini anlatacak kadar İngilizce konuşmak mümkündür.

Az kelime ile İngilizce konuşan adam (Temsili)

Trading işinde de aynı kural geçerlidir. Teknik analizdeki tüm indikatörleri, formasyonları ve kuralları ezberleseniz de doğru dürüst para kazanamayabilirsiniz. Bazı yatırımcılar veya trader’lar piyasada olan biten her şeye hakim olmaya çalışırlar. Tüm haberleri bilmek ister, hisseyi kim almış kim satmış, uzmanlar ne yorum yapmış diye takip eder, takas analizi, aracı kurum analizi vs yaparlar. Teknikçiler ise yeni bir formasyon öğrendiklerinde ağızlarının suyu akar. “Keşke bunu daha önceden bilseydim” derler ancak bir süre sonra o da diğer formasyonların yanında yerini alır.

Piyasa ya da teknik analiz hakkında her şeyi bilmek sürdürülebilir şekilde para kazanmaya yetmez. Önemli olan bu araçların hangi şartlarda bir arada kullanılması gerektiğini bilmektir. (İngilizce örneği)

Peki ne yapmalı?

Trading kariyerinizin erken aşamalarında öğrenebildiğiniz kadar konu öğrenmeye çalışın. İnternette kaynaklar var, İngilizceniz varsa işiniz daha kolay. Grafikte çizim yapmayı, en çok bilinen formasyonları, price action konseptlerini, indikatörleri öğrenin. Sonra hepsini çöpe atın (şaka şaka :)) Sonra bunları kullanarak backtest (geçmiş grafiklerle test) yapın. Bu süreci uzun tutmakta fayda var (en az 1 yıl) çünkü neyin aslında işe yarayıp neyin yaramadığını burada anlayacaksınız. Eleme yapmanız gerekecek çünkü internette öğrendiklerinizin seçilmiş örnekler olduğunu unutmayın. İşe yaramayanlarla vedalaştıktan sonra işe yarayanlar arasındaki noktaları birleştirmeye çalışın. Hangi piyasa koşulunda analiziniz sonuç verdi, hangi durumda vermedi? Notlar alın, işlem sonrası analizi yapın. Sadece kaybedenleri değil, kazananları da analiz edin çünkü kazananları tekrarlamak isteyeceksiniz. Baltanızı bileyin. Öğrenme sürenizi kısaltmak için güvendiğiniz kişilerden, kurumlardan eğitim alın, yardım istemekten çekinmeyin çünkü yapmaya çalıştığınız şey (trader olmak), dünyanın en zor para kazanma yöntemlerinden biridir.

Piyasanın nasıl işlediğini anlamak ve trade etmeyi öğrenmek için şu eğitim size yardımcı olacaktır:

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: