Price Action ve Momentum Ölçümü

Published by

on

Dostlar, bu yazıda trade ederken kullandığım bir konseptten bahsedeceğim. Price action, saf fiyat hareketine reaksiyon vermeye dayalı indikatör kullanmayan bir yöntemdir. İndikatör kullanmamanın mantığı da tüm indikatörlerin fiyattan türetilen formüllere dayalı olmasıdır. Önce fiyat bir hareket yapar, sonra indikatör fiyat hareketindeki değişimi verilen formülünde değişkenleri yerine yerleştirerek bir değer bulur, bu değeri de indikatör çizgisinde görürüz. Dolayısıyla indikatör fiyattan sonra gelir.

Momentum ölçmeye yarayan kullanışlı indikatörler vardır. Bunların en bilineni Relative Strength Index yani RSI, bir diğeri de Momentum İndikatörüdür. Peki indikatör kullanmadan fiyatın momentumunu nasıl ölçeriz gelin buna bakalım.

Öncelikte momentumdan kastımın ne olduğunu açıklamam gerekiyor. Bildiğiniz gibi, fiyat bir noktadan diğerine giderken düzeltmeler yaparak gider. Momentum dediğim şey, fiyatın hareket ederken yaptığı düzeltmelerin büyüklüğü ile ilgilidir. Yönü ne olursa olsun fark etmez; küçük düzeltmeler yaparak ilerleyen fiyatın momentumu yüksek, büyük düzeltmeler yaparak ilerleyen fiyatın momentumu düşüktür. Küçük düzeltmeler, harekete olan ilginin hala yüksek olduğunu, az miktarda kar realizasyonu olduğunu gösterirken, büyük düzeltmeler ise trendden çıkan paranın büyük olduğunu gösterir.

Aşağıda bir örnek var:

Düzeltmelerin büyüklüğünü gösterebilmek için Fibonacci aracını ekledim. İlk yükselen hareket yükselişin %38’i kadarını geri verirken, devamında gelen ikinci hareket yükselişin %61’ini düzeltmeyle geri vermiş. Bu durumda aklımızda tutmamız gereken şey, bu hareketin momentumunun halen var olduğu ancak yavaşladığı olmalıdır. Bu tarz momentum ölçümü, özellikle uzun süredir devam eden trendlerde işimize yarayacak. Bitcoin’den bir örnek:

Uzun süredir yükselmekte olan Bitcoin, trendin ilerleyen aşamasında momentumunu kaybediyor. Sonrası malumunuz.

Yukarıdaki Bitcoin grafiğine dikkatli bakacak olursanız, impulsive (itkisel) hareketlerin küçüldüğünü, buna karşılık düzeltmelerin de derinleştiğini görebilirsiniz. Bu tür durumlarda yükselen trend hareketine katılmak için çok hevesli olmamamız gerekir, çünkü trend yakıtını tüketmek üzere olabilir. Daha önce defalarca sözünü ettiğim gibi, trendler aniden yön değiştirmezler, önce hakim taraf (alıcılar ya da satıcılar) trende olan ilgilerini kaybederler ve eskisi kadar agresif davranmazlar. Çünkü akıllı para tepeden almaz, dipten satmaz. Trend ilerledikçe daha büyük miktarlarda kar realizasyonu yaparlar. Bu durum kendini grafikler üzerinde momentum kaybı olarak gösterir.

Geri Çekilmelerin Momentum Ölçümü

Şimdi gelelim favori kullanım alanım olan geri çekilme ya da düzeltmelerin momentum ölçümüne. Hakim trend yönünü belirledikten sonra yapmamız gereken şey, düzeltme olmasını beklemek ve düzeltmeyi yapan tarafın momentumunu kaybetmesini izlemek. Örneği hakim trendimiz yükselen ise, düzeltme aşağı yönlü olacaktır. Bu durumda geçici satış trendinin momentumunu ölçmeliyiz. Satış trendinin özellikleri düşen tepeler ve düşen diplerdir. Bu serinin önce yavaşlaması, ardından sona ermesi gerekir. RSI’da pozitif uyumsuzluk gördüğümüz yerler işte tam buralardır.

Bir örnek:

High: Tepe, LL: Düşük Dip, LH: Düşük Tepe, HH: Yüksek Tepe, HL: Yüksek Dip

Örnekteki hakim trendimiz yükselen trend, yani fiyat büyük zaman diliminde yükselen tepeler ve yükselen dipler yapıyor. Düzeltme başladığında ise bulunduğumuz zaman diliminde, satış trendinin tepe ve diplerini takip ederek satışın yavaşlamasını ve yükselen trendin hakimi olan alıcıların geri dönmesini bekleriz. “Kırmızı HH” ile işaretlediğim yeni yüksek tepe geldiğinde satış trendi bozulmuş oluyor. Ardından HL (Higher Low: Yüksek dip) geliyor ve yükselen trendin devamı onaylanmış oluyor.

Derli toplu bir örnek:

GBPAUD paritesinde 1 saatlikte range aşağı kırılıyor ve düşen trendin varlığını tespit ediyoruz.

RSI indikatörü dirence yaklaştıkça negatif uyumsuzluk vermeye başlar.
Devamı

Trendlerin tersine gerçekleşen düzeltmelerin düşük momentumlu olması o trendin sağlığı hakkında olumlu bir göstergedir. Böyle bir durum gördüğümüzde destek/direnç seviyelerini ve momentumu kullanarak işleme girebiliriz.

Peki karşı taraf yüksek momentumla gelirse ne olur?

GBPAUD’da önceki direnç çizgimizi belirledik ve bu çizginin yükselen trend kuralları gereği destek olarak çalışması gerekiyor ancak satıcılar momentum kazanarak geliyorlar. Bu durumda destek çizgimize körlemesine güvenebilir miyiz? Devamında neler olmuş aşağıda görelim:

Artan momentumla gelen satışlar desteği kırıyor. Eski destek yeni direnç olarak çalışıyor.

Hızla gelen satıcılar, desteği kırıp eski desteği direnç yapıyorlar. Üstelik, dirence doğru giden alım hareketinin momentumu da düşüyor. Grafiğe artık satıcılar hükmediyor.

Evet dostlar, momentum kullanımını özetlemeye çalıştım. Gördüğünüz gibi destek-direnç çizgilerine tek başlarına güvenmenin bazı sakıncaları var. Destek dirençleri bir duvar gibi düşünecek olursak, duvara hızlanarak gelen bir arabanın duvarı yıkıp geçme ihtimalinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Hepinize bol kazançlar.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: