Haftalık Teknik Bülten – 5

Published by

on

Merhaba, haftalık bültene hoşgeldin. Bayram öncesi haftadan başlayarak analiz yapacağım. Geçtiğimiz haftanın bültenine buradan ulaşabilirsin.

Büyük Resim

Haftalık trendde bir değişiklik yok, halen yükselen trenddeyiz ve 2365 altında haftalık kapanış gelmedikçe yükselen trend devam ediyor diyebiliriz. Ancak bir kaç haftadır gözle görülür, elle tutulur bir isteksizlik var.

Endeks haftalık grafik

Geçtiğimiz Haftanın Analizi

Günlük grafikte kanal içinde ilerliyoruz. 50 günlük ortalamanın ve sarı kutunun altındayız, yani üstümüzde önemli dirençler var. Altta ise 100 günlük ortalama (mor) ve haftalıktaki yükselen trend desteği var.

Geçen hafta başında iki tane büyük düşüş mumunun ardından 3 tane küçük yükseliş mumu geldi. Alıcıların mı yoksa satıcıların mı daha istekli olduğunu bu mumların büyüklüğünden anlayabiliriz. Satıcıların iki mumda katettiği mesafeyi alıcılar 3 mumda alamamışlar. Gerçek Price action’a hoş geldiniz. 😃

Endeks günlük

4 saatlikte ise düşen trend yapısı dikkat çekiyor. Bu düşen trend bozulmadıkça alım yapmak risk içerir. Umut verici olan ise, geçen haftanın dip fiyatını aşağı geçememiş olmamız. Yani şimdilik yeni bir dip gelmedi.

Endeks 4 Saatlik

Alıcılar henüz çekimser olsa da işleme girmek için fırsat kollayanlar için 2365 altı kapanış stop olmak üzere buralarda işleme girilebilir. En azından stop seviyemiz belli. Yalnız bu işlem satıcıların kontrol alanında olduğundan risk içerir, bunu artık biliyoruz. Ben önümüzdeki iki hafta tatilde olacağım, bu nedenle işlem açmayı düşünmüyorum. Alım için çok ikna edici şeyler olmazsa tatil boyunca sadece arada bir endeksi kontrol etmekle yetineceğim.

S&P500‘de değişen bir şey yok, düşen trend yapısı devam ediyor. 4163 tepesi geçilmedikçe düşen trenddeyiz. Son günlerde alıcılar biraz varlık göstermeye başladılar ancak trend yönü henüz değişmedi.

SP500 endeksi

EREGL‘ye küçük bir güncelleme yapalım. Grafikte gösterdiğim bölgeye yaklaştıkça satıcılar ayaklarını gazdan çekmeye başladılar. Uzun vadeciler için mantıklı alım yapma yeri burası olabilir.

EREGL günlük

Trader’lar için ise piyasa yapısı değişmedikçe alım yapmak doğru değil. Unutmayın, traderlar olarak biz şirketleri değil, fiyatı alıp satıyoruz.

Sağdaki küçük kanal yukarı kırılmadıkça alım yapmak doğru değil. Kırılırsa ben de alırım.

EREGL 4 saatlik

Sıkı takipçiler bilir, haftalardır ISGYO deyip duruyorum. Bayram öncesi harçlığımı çıkardım kendisinden. Mavi bölge destek olursa tekrar alırım. Yeni zirve beklentim devam ediyor. Gayrimenkul endeksine önceki haftalarda yer vermiştim. O da yeni zirve yapmaya devam ediyor.

ISGYO 4 saatlik

Geçen hafta KCHOL‘de tepede oluşan range’in aşağı kırıldığını göstermiştim. Bu hisse de 33 lira bölgesine (yeşil) doğru gidiyor.

KCHOL günlük

GUBRF büyük bir range içinde yine büyük bir konsolidasyon yapmakta. Düşen trendin kırılması ile 89 liraya doğru yol alabilir.

GUBRF günlük

SASA‘da şöyle bir düşen trend kırılımı var ancak beni ikna etmekten uzak. Bu tip düşen trend kırılımları çok amatör alıcı çeker, dikkatli olmalı. 42.24 direnç.

SASA 4 saatlik

SASA’ya şöyle bakmak daha doğru bence.

SASA Günlük

Haftanın Özeti ve Stratejim

Dostlar, dediğim gibi iki hafta tatilde olacağım. Gün içi aktif olmayacağım, akşamları kapanışlara bir göz atarım. Zaten endeksin de çok ikna edici bir tarafı yok o yüzden güneşin ve denizin tadını çıkarmak daha cazip 🙂 Önümüzdeki hafta bülten yazamayacağım büyük ihtimalle. Tekrar görüşmek üzere.

Haftanın Sözü

“Piyasaların ne yapacağı hakkında endişelenmeyi bırak. Onun yerine senin buna nasıl tepki vereceğine odaklan.”

Not: Bu analizler eğitim amaçlı olup kendi bakış açımı anlattığım yazılardır ve yatırım tavsiyesi içermezler.

“Haftalık Teknik Bülten – 5” için bir cevap

  1. […] Madem size söz verdim, onu tutmalıyım. Hadi başlayalım. Bir önceki bülteni okumak istersen buradan […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: