Haftalık Teknik Bülten – 6

Published by

on

Merhaba, yaz tatili nedeniyle geçen hafta bültene ara vermiştim. Gündelik hayattan ve grafiklerden bir nebze uzaklaşmak iyi geldi. Şimdi taze bir zihinle sahalara dönüyorum. Dürüst olmak gerekirse bu bülten işi beni de disipline etti, mecbur kalmadıkça her hafta piyasayı analiz edip gördüklerimi burada yazmaya gayret edeceğim. Bu hafta Twitter üzerinden sorduğunuz hisselerin analizlerini de yapacağım. Madem size söz verdim, onu tutmalıyım. Hadi başlayalım. Bir önceki bülteni okumak istersen buradan ulaşabilirsin.

Büyük Resim

Endeks haftalık

Haftalıkta yükselen trendde olduğumuzu biliyoruz ve trend devamı için gerekli olan tepki, olması gereken yerden (2365 puan) geldi. Günlükteki görüntüye birazdan geleceğim ancak buradan bakınca bile bir Omuz Baş Omuz Formasyonu (OBO) ihtimali beliriyor. Son yükseliş mumu “sağ omuz” başlangıcı olabilir. Neden OBO ihtimalinden bahsediyorum, çünkü endekste belirgin bir zorlanma var. Doğmamış çocuğa don biçmeye gerek yok ama aklımızın bir köşesinde bu ihtimal bulunsun.

Geçtiğimiz Haftanın Analizi

Endeks günlük

Günlükte büyükçe bir kanal içinde devam ediyoruz. Fiyat 50 ve 21 günlük hareketli ortalamaların üstüne çıkmayı başardı. Ancak bu tek başına yeterli değil çünkü düzeltmede gördüğümüz düşen trend yapısı (düşük dipler, düşük tepeler) henüz bozulmuş değil. Daha iyi görebilmek için 4 saatlikte bakalım.

Endeks 4 saatlik

4 saatlikte açıkça görüleceği üzere düşen trend yapısı endekse hakim. İki hafta önce kırmızı çizgilerle düşen trend dalga yapısını göstermiştim, değiştirmeden grafikte gösteriyorum. Bu yapının bozulması için fiyatın 2563’ü geçmesi gerekir. Eğer bu gerçekleşirse düzeltme bitmiştir diyebiliriz. Düzeltme bitmeden alım yapmanın risk içerdiğinin farkında olalım.

Burada bir not eklemek isterim: Borsa hakkında neden bu kadar temkinli olduğumu sorguluyor olabilirsiniz. Paranın borsadan başka gidecek yeri olmadığını ben de biliyorum. Dolar bazında bedava olduğumuzun, çok iyi şirketlerimizin çok büyük karlar ettiğinin ve ülkenin hikayesinin de borsanın yükselişini desteklediğinin farkındayım. Ne var ki; madem teknik analize göre alım satım yapıyoruz ve teknik analiz bir risk yönetimi aracı, o halde fiyat hareketi (price action) neyi gösteriyorsa ona göre davranmalı ve diğer fikirlere ve yorumlara kulaklarımızı tıkamalıyız.

S&P 500 ile devam ediyorum. Batı cephesinde yeni bir şey yok. Düşen trend devam ediyor. Mavi kutuya dikkat.

S&P 500 endeksi. All quiet on the western front.

Her hafta yer verdiğim EREGL‘ye bakalım. Geçen haftaki analiz güzel çalıştı. Önce günlük sonra 4 saatlik grafiği inceleyin. 30.70 direnç.

EREGL günlük

Daha önce 4 saatlikte bir düşen paralel kanal olduğunu ve bu kanalın yukarı kırılması halinde alımların hızlanacağını söylemiştim, öyle oldu.

EREGL 4 saatlik

Geçen bültende KCHOL için yeşil bölgeyi hedef göstermiştim. Milimetrik çalıştı. Güncel hali aşağıdaki gibi. 37-38 arası bölge direnç.

KCHOL günlük

ISGYO analizi de tertemiz oldu ve hem bayram öncesi yükselişiyle, hem de bayram sonrası onaya gelmesi ile para kazandırdı. Önceki bültenlerde ISGYO hakkında neler yazdığımı bulabilirsin. Bu hisseyi önceki zirvesini test edeceği ön görüsüyle almıştım bu nedenle önceki zirve civarında elimdekilerin büyük kısmını satıp bir miktar bıraktım. Eğer 16.84’ü geçer de onaya gelirse tekrar ekleme yaparım. Ön yargısız ve beklentisiz fiyat hareketini takip etmeye devam edeceğim.

ISGYO günlük

Twitter’da yazdığınız hisselere hızlıca bir bakalım 🙂

MGROS: Haftalıkta bir break out söz konusu. Çıkıştaki hacim daha yüksek olsa daha iyi olurdu. Bu haliyle de risk ödül oranı iyi bir trade imkanı veriyor. Break out başarısız olursa yani fake çıkarsa stop olunabilir.

MGROS günlük

TKFEN: Haftalıkta güzel bir fincan-kulp var, haftalık kapanış direnç üzerinde gelmiş. Endeks bozmazsa uzun vadede çok güzel bir devam görüntüsü var.

TKFEN haftalık

AEFES: Yeni zirve denemesi var ama bunun satıcısı da zirvede bekliyor. Yeni zirve gelir mi tahmin etmek zor. Bununla birlikte trade için uygun alım yeri 30.92 olmak üzere 30.12 altı stop belirlenebilir. Bu seviyeden gelecek bir alım tepkisi zirveyi tekrar zorlayacaktır. Olumlu olan şey, kırmızı bölgeden gelen satışlar çok güçlü görünmüyor, burayı tekrar deneyecektir.

AEFES günlük

PETKM: Tepede bir range aşağı kırılmış ve talep bölgesinden (yeşil) alım gelmiş. Tıpkı KCHOL gibi bir görüntü var. Talep bölgesinden gelen alımlar henüz düşen trendi bozmayı başaramamış. Haftaya olayların nasıl gelişeceğini görmek gerekir. Eğer 9.07 geçilirse iyi haber demektir. Aksi taktirde satıcıların kontrolü devam ediyordur.

PETKM günlük

GUBRF: Daha önce defalarca yer verdiğim bir hisse. Önceki çizimi değiştirmeden tekrar paylaşıyorum. 89’a gitmemesi için bir sebep yok.

GUBRF günlük

EKGYO ve XGMYO’da olumlu hikaye devam ediyor.

EKGYO Günlük
Gayrimenkul endeksi günlük

Haftanın Özeti ve Stratejim

Hisse bazında güzel setup’lar ve hikayeler var. Diğer taraftan Bist 100 endeks hakkında temkinli olmamı gerektiren, yukarıda saydığım bazı teknik gerekçeler var. Endeks bozulacaksa bile o bozana kadar arada geçen sürede tekniği uygun hisseler yükselmeye devam edecektir. EREGL, KCHOL gibi desteğinden tepki alan hisseleri agresif olmamak kaydıyla almayı düşünüyorum. Ancak endekste ve ana kağıtlarda hacimli bir satış gelirse pılımı pırtımı toplar çıkarım. Gayrimenkul endeksi lider endeks olarak göze çarpıyor.

Haftanın Sözü

“Kazanmak size hiç bir şey öğretmez ama kaybetmek en iyi öğretmeniniz olabilir.” – Stan Weinstein

Not: Bu analizler eğitim amaçlı olup kendi bakış açımı anlattığım yazılardır ve yatırım tavsiyesi içermezler.

“Haftalık Teknik Bülten – 6” için 3 cevap

  1. Burçin avatarı

    hocam merhabalar, çok güzel sayfanız. bir sorum olacak: şu petkim’deki 3. düşüşün düşen trendi bozmadığı çıkarımını nasıl yaptınız?

    1. Pratik Teknik Analiz avatarı

      Merhaba, 10.62’den başlayan düşen tepe-dip serisi bozulmamış. Trendin dönmesi için son düşük tepe olan 9.06’yı yukarı kırması lazım.

  2. […] haftayı price action penceresinden değerlendireceğim. Bir önceki bülteni okumak istersen buradan ulaşabilirsin. Haydi […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: