Haftalık Teknik Bülten – 21

Published by

on

Selam dostlar, yeni bir haftalık teknik bülten ile karşınızdayım. Hemen grafiklere dalarak fırsatları ve riskleri bulmaya başlayalım.

Büyük Resim

Haftalık grafikte üst Bollinger Bandına yapışık şekilde yükselişe devam ediyoruz. Ralli modu hala açık, artık bankalar dışında “ucuzlamış” hisse neredeyse kalmadı, hepsini daha yüksekten satmak umuduyla yüksek fiyattan almaya devam ediyoruz. Yükselişin yakın zamanda duracağına dair bir işaret olmadığına göre “oyna devam” diyoruz.

Bist-100 Haftalık

Bültende bir süredir Dolar bazlı grafiği de takip ediyoruz. Geçen hafta bahsettiğim 220 direncini aştık. Üstelik Temmuz 2018’den bu yana devam eden yatay konsolidasyon da kırılmış olduk. Artık 261 dolar seviyesi hedef olarak üstümüzde duruyor. Teknik olarak Dolar bazlı güzel bir yükseliş imkanı var.

Dolar bazlık Bist-100 Haftalık

Geçtiğimiz Haftanın Analizi

Endeks geçen hafta, haftanın her günü yükseldi. Bilançoların da etkisiyle alıcıların hala istekli olduğunu görüyoruz. Parabolik yükselişlerden ziyade böyle ufak düzeltmeler yaparak ilerlememiz sağlıklı olacaktır.

Bist-100 Günlük

Bist-100 4 saatlik: 4000 ve 4100 seviyeleri çok güzel aşıldı.

Bist-100 4 saatlik

Bu dirençler geçiliyorken işlem hacminin artması da olumlu bir işaret.

Bist-100 Günlük Hacim Verisi

S&P-500: 3900 direncinden geri döndü ve aşağıda 3700 seviyesinde şimdilik tutundu. Yukarı gidecekse aşağıda çizdiğim gibi bir yükselen trend senaryosu takip edilebilir. Büyük resimde hala ayı piyasası hakim. 3500 majör destek konumunda.

S&P-500 Günlük

Ons Altın: Geçen haftaki bültende kendisini eleştirmiş, formayı hak etmediğini söylemiştim 🙂 Eleştirim yerine ulaşmış olacak ki bu hafta çok güzel bir gol atarak düşen trend çizgisini kırdı. 1800 yolu göründü.

Ons Altın Günlük

Geçen hafta altın hakkında şunu demiştim:

Borsaya geri dönelim ve ne gibi fırsatlar var bir bakalım. VİOP hisselerini taradım:

AEFES: Önceki bültenlerde 52 liralardan başlayan düşüşün bir alım fırsatı olduğunu ve iyi değerlendirilmesi gerektiğini söylemiştim. Düzeltmeyi takip ederek alım yaptım 48 lira maliyetle içerideyim 🙂 Dahil olmak için hala geç değil bence.

AEFES 4 saatlik

AKBNK: Ödül-risk oranı olarak gayet iyi bir yere gelmiş. Bankacılık endeksinde de aynı teknik görüntü var, önümüzdeki hafta bankalarda hareketlilik görebiliriz.

AKBNK 4 saatlik

HEKTS: Çok beklemeden yükselişe geçeceğini düşünüyorum. Düzeltme bitmek üzere.

HEKTS 4 saatlik

KCHOL ve Holding Endeksi alıcılı görünüyor. Portföye bankalarla birlikte holding eklenebilir.

KCHOL 4 saatlik

MGROS: Altın bulmuş gibi yükseliyor ancak yükselen kanalık tepesine çok yakın.

MGROS 4 saatlik

PETKM: Büyük bir düzeltmede. Düşen trendi kırınca film kopar.

PETKM Günlük

ULKER: Saatlik grafikteki range yukarı kırılırsa (25.5 üstü) yükselişe devam eder.

ULKER Saatlik

VESTL: 4 saatlikte yükselen kanalın dip seviyesine gelmiş. Buradan güç alarak yükselişe devam edebilir.

VESTL 4 saatlik

ALARK: Ascending triangle bir devam formasyonu olarak çalışmış.

ALARK Günlük

Bitcoin: Burada işler ilgi çekici olmaya başladı. Doların güçlenmesine rağmen bitcoin düşmeyi reddetti. Teknik olarak 22600 seviyesine gidebileceğini düşünüyorum, hatta öncesinde 20800’e pullback verirse güzel olur.

Bitcoin Günlük

Haftanın Özeti ve Stratejim

Öncelikte dolar bazlı önemli bir direncin aşılmış olması ilerisi için iştah açıcı bir durum. Bankalarda yakın zamanda tekrar hareketlenme olacağını düşünüyorum. Bist-100 dışı endeks hisseleri zaten ralli modunda, bunlar arasında Breakout yapmış hisseler ile yola devam edilebilir. Ben VİOP tarafında depoyu fulleyeceğim. Altın ve Bitcoin de takibimde olacaki uygun seviyelerden işlem alacağım. Herkese bol kazançlar.

Haftanın Sözü

“Kötü alışkanlıklar edinmek kolay, onlarla yaşamak zordur. İyi alışkanlıklar edinmek zor, onlarla yaşamak kolaydır.”

Not: Bu analizler eğitim amaçlı olup kendi bakış açımı anlattığım yazılardır ve yatırım tavsiyesi içermezler.

%d blogcu bunu beğendi: