Haftalık Teknik Bülten – 20

Published by

on

Merhaba, haftalık teknik bültene hoş geldiniz. Borsaya teknik analiz penceresinden bakmaya devam ediyoruz. Riskleri ve fırsatları birlikte değerlendirelim.

Büyük Resim

Bist 100 endeksi önceki hafta rekor puandan kapamıştı, geçtiğimiz hafta yeni zirve denemesinin reddedildiğini görüyoruz. Detaylara aşağıda bakacağız, haftalıkta yükselen trendde bozulma yok.

XU 100 Haftalık

Dolar bazlı grafikte sarı kutu ile gösterdiğim bölgeyi aşmamız gerekiyor, sonrasında yolumuz açık diye görüyorum. Geçtiğimiz haftaki bültende bu olasılıktan daha detaylı bahsetmiştim. Şu an bulunduğumuz seviyede bir süre yatay alış veriş görebiliriz.

Dolar Bazlı Bist-100

Geçtiğimiz Haftanın Analizi

Günlük grafikte ATH sonrası bir geri çekilme görüyoruz. Önceki zirvenin test edilmesi mümkün görünüyor. 3700-3650 bölgesine geri çekilme teknik olarak ihtimal dahilinde.

Bist-100 Günlük

Geçen hafta vadeli endekse bakıp orada önceki zirve seviyesinin aşılamadığından bahsetmiştim. Söz konusu zirve geçtiğimiz hafta da aşılamadı. Geçen hafta karar verirken bu engeli göz önüne alarak doğru bir iş yapmış olduk. Vadeli endeksin yükselişin devamını onaylaması önemlidir.

Son 3 gündeki (cuma yarım gün hariç) artan hacimdeki satışlar iyiye işaret değil.

Bist-30 Yakın Vade

Eğer bir miktar oyalanmadan sonra yeni zirve gelmezse vadeli endeks daha düşük fiyattan güç almayı deneyecektir. Bu durumda aşağıdaki grafikte gösterdiğim 4000 ve 3738 seviyeleri sırasıyla gündeme gelecektir.

Endeks vadelide önemli seviyeler (4 saatlik)

S&P-500′de 3900 seviyesi aşırılsa 4110 seviyesini, zamana bağlı olarak da düşen trendi test etmeye gidebilir.

2 Kasım Çarşamba saat 15:00‘te ABD Tarım Dışı İstihdam, aynı gün saat 21:00′de faiz kararı açıklanacak. Hem S&P, hem Altın hem de kriptolar için önemli bir gün olacak. Bizim borsa da duruma göre hareketlenebilir.

S&P-500 günlük

Ons Altın bir türlü kendinden beklenen patlamayı yapamayan futbolcu gibi. Hep ayağındaki topu en yakınındaki arkadaşına veriyor, hiç sorumluluk almıyor 🙂 Büyük ihtimalle bu hafta ABD’den gelecek haberlere göre bu davranışı değişecektir. Ya yıldızlaşacak, ya da yedek kulübesine çekilecek.

Ons Altın Günlük

Borsa genelinde endekste ağırlığı olan hisselerde bir yavaşlık var. Zaten bu durum hem vadeli kontratta hem de Bist-100 endeksinde kendini gösteriyor. Dolayısıyla endeks kağıtlarında alım yapmak için acele etmeyeceğim. Her zaman analiz ettiğim ve izleme listemde olan hisselerin durumları da karışık. Bu nedenle bu bültende tek tek hisse analizi yapmayacağım. Karar verebilmem için daha fazla veriye ihtiyacım var. FED faiz kararı piyasayı hareketlendirmek için bir katalizör olabilir. Perşembe sabah piyasanın nasıl tepki verdiğine bakıp pozisyon alabilirim.

Bist-100 dışı endekste keyifler yerinde. Bu endeksteki hisselerden tekniği uygun olanları deneyebilirim. Ancak henüz bir tarama yapmadığım için bültene yetiştiremedim, affedin 🙂

Bist 100 dışı endeks (XTUMY) günlük

XBANK: Bankacılık endeksi 3364’e kadar geri çekilebilir. Zamanlama olarak Çarşamba’ya kadar düşüş sürebilir, sonrasında vadeli endeksle birlikte takip edilebilir.

XBANK Günlük

XUSIN: Sınai endeks son 4 gündür hareketsiz.

XUSIN Günlük

Haftanın Özeti ve Stratejim

Evet dostlar, yukarıda bahsettiğim gibi hafta başında yukarı yönlü önemli bir atak beklemiyorum, kısa vadede görüntü satıcılı. Viop tarafının biraz daha geri çekilme ihtimaline karşılık hafta başında portföy yapma taraftarı değilim. Genel bir itici güç olarak FED kararı beklenebilir. Fiyat hareketi uygun olursa beğendiğim hisseleri hafta içinde Twitter hesabım üzerinden paylaşacağım. Bu hafta fırsattan çok, riski yönetme haftası benim için. Herkese bol kazançlar.

Haftanın Sözü

“Trading’de her şey bazen çalışır, hiçbir şey her zaman çalışmaz.” – Ed Seykota

Not: Bu analizler eğitim amaçlı olup kendi bakış açımı anlattığım yazılardır ve yatırım tavsiyesi içermezler.

“Haftalık Teknik Bülten – 20” için 3 cevap

 1. Adem avatarı
  Adem

  Merhabalar. Şu Haftalık bültenlerinizden o kadar çok şey öğrendim ki anlatamam size. Size kocaman bir teşekkür borçluyum. Lütfen devam edin. Neyi neden yaptığınızı izah etmeniz çok çok önemli. tekrar tşkler

  1. Pratik Teknik Analiz avatarı

   Çok teşekkürler Adem. Aynen devam💪

 2. […] Altın: Geçen haftaki bültende kendisini eleştirmiş, formayı hak etmediğini söylemiştim 🙂 Eleştirim yerine ulaşmış […]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: