Haftalık Teknik Bülten – 22

Published by

on

Merhabalar, haftalık bültene hoş geldiniz. Umarım iyi bir hafta sonu geçirmişsinizdir. Geçen hafta borsada neler oldu ve önümüzdeki hafta neler olabilir, teknik analiz penceresinden bir bakalım. Buyursunlar..

Büyük Resim

Her zamanki gibi haftalık grafikle başlayalım. Haftalık grafikte yükselişe devam ediyoruz. Birazdan günlükte detaylara bakacağız.

Bist-100 Haftalık

Dolar bazlı endeks grafiğimize bakalım. Haftalıkta konsolidasyonu yukarı kırdık ve grafik üzerinde gösterdiğim hedeflere kadar önemli bir direnç göremiyorum. Umarım bu kadar yükselmişken 212 seviyesine bir pullback vermez.

Bist-100 Dolar Bazlı Haftalık

Geçtiğimiz Haftanın Analizi

Geçtiğimiz haftaya iyi başlayan endeks hafta ortasında sakin seyrettikten sonra perşembe günü ivmelendi ancak cuma günü yüksekten açıp düşükten kapadı. Cuma günkü bu mum tedirginlik yaratmış olabilir. Önceki bültenlerden biliyorsunuz, mum formasyonlarının detaylarına bakmadan karar vermiyorum. Gelin detaya bakalım. Önce günlük grafik, sonra 4 saatlik sırasıyla aşağıda.

Bist-100 Günlük

4 saatlik grafiğe baktığımızda Cuma günkü düşüşün yükselen trendi bozmadığını görüyoruz. 4413 seviyesi ilk destek seviyesi olarak fiyatın altında. Bir de yükselen trend çizdim, olası düzeltmede bu trend çizgisini (çok güvenilir olmamakla birlikte) takip edebiliriz. Bir hatırlatma: Önünde sonunda bu 4 saatlik trend bozulacaktır, önemli olan günlük trendin bozulmaması 😉

Bist-100 4 saatlik

Farkında olmamız gereken bir başka konu da işlem hacmi. Cuma günü seansın ilk ve son saatinde gelen satış hacmi biraz yüksek geldi bana. O nedenle tepede görülen mumdan değil de görece yüksek hacimli satıştan dolayı temkinli olmakta fayda var.

Bist-100 saatlik işlem hacmi

S&P-500 ile devam edelim. Geçen hafta olası bir yükselen trend senaryosu çizmiştim, şu ana kadar senaryo çalıştı. İlk hedef 4120 ve düşen trend çizgisi.

S&P-500 Günlük

Ons Altın: Müthiş bir geri dönüş yaptı, düşen trendi kırdı, 1800‘e doğru gidiyor.

Ons Altın Günlük

Borsaya geri dönelim ve tek bir grafiğe bakarak görülemeyen bazı gerçeklerden bahsedelim. XBANK grafiğini aşağıya bıraktım. Önemli bir dirençten satış geldi, artık Bist-100’deki düşüşün sebebini biliyoruz.

XBANK 4 saatlik

Şimdi soru şu: Bu düşüş nerede bitebilir? Şöyle bir ipucu var. Aynı dirençten gelen ilk satış %12’lik düşüşte son bulmuştu. Bu seferki düşüşün daha kısa süreceğini tahmin ediyorum.

XBANK 4 saatlik

Bankaların işaret fişeğini YKBNK yakabilir. Takibinizde olsun.

YKBNK Günlük

Yukarıdaki sebeplerden büyüklerde bir süre duraklama olabilir, bu nedenle daha çok Bist-100 dışı hisselere bültende yer vereceğim.

MARKA: Haftalıkta dipten dönüş görüntüsü var.

MARKA Haftalık

BURCE: Yalandan fincan kulp 🙂

BURCE Haftalık

OSTIM: Önemi bir arz seviyesini aşmış.

OSTIM Haftalık

YKSLN: Yükseliş senaryosu şöyle.

YKSLN Günlük

SEKUR: Bunu geçen hafta Twitter’da paylaşmıştım.

SEKUR Haftalık

OYAYO: Bunun VCP olduğunu artık biliyorsunuz.

OYAYO Haftalık

VESBE: Yükselen üçgen yukarı kırılıyor.

VESBE Günlük

DESPEC: Çanak tamam, yola devam.

DESPEC Haftalık

Haftanın Özeti ve Stratejim

Dostlar, geçen haftanın son günü gelen satışlar biraz tereddütte bıraksa da düşüş yönlü bakmamız için daha fazla veri gerekiyor. Haftaya nasıl başlayacağımız önemli. Bankalardaki oyalanma biraz daha sürecek gibi. Pozitif ayrışan hisselere yönelmek gerekiyor.

Bugün İstiklal Caddesi’nde meydana gelen patlamada hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, hepimize geçmiş olsun diliyorum. İnşallah tekrarı yaşanmaz.

%d blogcu bunu beğendi: