Haftalık Teknik Bülten – 27

Published by

on

Merhaba dostlar, piyasalarda yeni haftayı değerlendirdiğim haftalık teknik bültene hoş geldiniz. Bakalım yeni haftada bizi neler bekliyor? Buyursunlar…

Büyük Resim

Haftalık grafiğe bir Trend Temelli Fibonacci Uzatma aracı yardımıyla bakıyorum. 1.618 seviyesi 5217 puana denk geliyor. Bu seviyeyi Haftalık Bülten 24‘te göstermiştim. Endeks ise geçen haftayı 5214 puanda kapadı. Önceki iki haftayı 5000 seviyesinde zorlanarak geçirdikten sonra 5214 kapanışı gayet olumlu. 1.618 seviyesi geçildikten sonra TL bazlı grafikte Fibonacci aracımızdaki Fibo 2 yani 5729 seviyesi hedef olarak alınabilir.

Bist-100 Haftalık

Dolar bazlı endeks grafiğinde 300 dolar seviyesi ilk hedef olarak karşımızda duruyor. Bizi bu seviyeye kadar zorlayacak başka bir seviye bulunmadığını göz önüne alalım.

Dolar bazlı haftalık

Geçtiğimiz Haftanın Analizi

Geçtiğimiz haftayı saatlik grafikten inceleyeceğim. Pazartesi günü açılışla birlikte 5000 puan seviyesini geçmiştik. Hafta içi en yüksek seviye olarak 5300’ü gördük ve sonra bir aşağı, bir yukarı hareketler oldu. Hafta içinde 5241 seviyesi direnç, 5000 seviyesi de destek olarak çalıştı.

Aşağıdaki görüntüye göre 5241 seviyesinin geçilmesi an meselesi. Hafta açılışında bu seviye geçilirse haftanın geri kalanında bol yükselişli günler geçiririz diye düşünüyorum. Aşağı yönlü hareketlerde ise 5000 seviyesini destek olarak takip edeceğim.

Bist-100 Saatlik

VİOP-30 vadeli kontrat grafiğini çok güzel çizdiler. Bist-100’deki muallak görüntünün aksine, seviyeler çok netti ve hareket de bu seviyelere uygun gerçekleşti. Bundan sonra sürekli takibimde olacak. Burada yine hareketin yukarı yönlü olma ihtimali yükseliyor.

XU030YVADE Saatlik

S&P 500 ile devam edelim. Beklediğim gibi mor kutuyla gösterdiğim arz bölgesinden satışlar geldi. 3810 seviyesi destek olarak iş görebilir ancak daha önemli bir seviye olarak 3674 civarını bekliyorum.

S&P 500 Günlük

Ons Altın: 1800-1850 bölgesi altın için baş ağrısı olacaktır. Bu bölgeyi temizlemeden long pozisyon düşünmüyorum.

Ons Altın Günlük

Borsa endeksleri ile Borsa İstanbul’a geri dönelim.

Bankalar aşağı, bankalar yukarı derken Bankacılık Endeksi Eylül ayında gördüğü zirvesine yeniden ulaştı. Benim beklentim yerini buldu, bundan sonrası için biraz güç gerekiyor. Bakalım bankaları daha yukarı taşıyacaklar mı? Hafta içinde zirve üstüne çıkılırsa hareketin devamının geleceğini varsayarım.

XBANK Günlük

XUSIN: Aynı Bist-100 gibi bir görüntü var. 8568 direncinin geçilmesi ile hareket hızlanır.

XUSIN Günlük

Peki, hem Bankacılık hem Sınai endekste yükseliş hareketi olursa ağırlığı nereye vermeliyiz? Bu kararı verebilmek için XBANK/XUSIN grafiğine bakıyorduk hatırlarsanız. Geçen hafta bu grafiği analiz etmiş ve bankacılık tarafında hareketlenmenin geldiğini yazmıştım hatırlarsanız.

XBANK/XUSIN grafiği

Bu grafiğe göre, bankacılık endeksi, sınai endekse göre daha iyi performans göstermeye aday. Ben bu rasyonun 0.66 seviyesine kadar yükselmesini bekliyorum. Umarım her ikisi de yükselir de bankacılık daha çok yükselerek bu seviyeye ulaşır. Diğer taraftan her ikisi düşerken, bankacılık daha az düşerse bu grafik yine yükselir ve 0.66 seviyesini görebiliriz. Bu da kötü durum senaryosudur 🙂

XGMYO: Gayrimenkul endeksi haftaya hareketli başlayabilir. Düzeltmesinin sonuna gelmiş.

XGMYO saatlik

XULAS: Ulaştırma endeksi desteğine daha yakın. Güzel bir ödül/risk oranı sunuyor.

XULAS Saatlik

XUTEK: Teknoloji hisseleri trend çizgisi teması yapabilir. 6206 üzerine atarsa bu temasa ihtiyaç kalmaz.

XUTEK 4 saatlik

XHOLD: Holdingler, Bist-100’e çok benzer durumda.

XHOLD 4 saatlik

Viop hisselerini taradım, dikkatimi çekenleri paylaşıyorum:

VAKBN: İlk yükselişte arkasından bakmıştım, bu sefer kaçırmadım 🙂 Hedefleri sırasıyla gösterdim.

VAKBN Günlük

PETKM: Güzel ve hacimli bir breakout yapmış. Takipte olmalı.

PETKM 4 saatlik

TOASO: Bu dinlenmenin sonu breakout ile bitecek gibi görünüyor.

TOASO Günlük

ARCLK: Dikkate değer bir kırılım gelmiş.

ARCLK Günlük

CCOLA: Yorumsuz.

CCOLA Günlük

SAHOL: Yükselen trend çizgisini değil, kırmızı yatay çizgileri takip edin.

SAHOL 4 saatlik

TAVHL: Önceki direnç, destek olmuş.

TAVHL 4 saatlik

Haftanın Özeti ve Stratejim

Dostlar, geçen hafta biraz karışık bir fiyat hareketi oldu. Yükselişin devamı için gerekli şartlar oluşmuş görünüyor. Portföyde banka mutlaka olmalı, ek olarak GYO, Ulaştırma ve Sınai endeks hisselerinden hareketlerine başlayanlar da portföye eklenebilir. Herkese bol kazançlar.

Haftanın Sözü

Takvimde “Bir gün” diye bir şey yoktur. Hedeflerinizi için zaman sınırı koyun.

Not: Bu analizler eğitim amaçlı olup kendi bakış açımı anlattığım yazılardır ve yatırım tavsiyesi içermezler.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: