Haftalık Teknik Bülten – 33

Published by

on

Merhabalar, borsanın ve daha fazlasının teknik analizini bulacağınız haftalık teknik bültene hoş geldiniz. Yılın başından bu yana düşmekte olan borsaya fiyat hareketi penceresinden bakıyor, düzeltmeyi takip ediyoruz. Bu düşüşün bir düzeltme olduğunu ve alım fırsatı vereceğini haftalardır ısrarla söylüyorum. Böyle fırsatlar geldiğinde iyi değerlendirmemiz lazım. Tabi ki alım fırsatı diyerek körlemesine alım yapmak yerine sahip olduğumuz Trading Edge‘ini kullanarak doğru zamanı tespit etmeye çalışıyoruz. Haydi başlayalım…

Büyük Resim

Haftalık grafikte tepede bir zorlanma olduğu aşikar. Ne var ki düşmeye başladık demek için de yeterli veri yok. Trendlerin doğasında ne varsa şu an o olmakta. Günlükteki sert düşüşler özellikle kısa vadecileri yıldırmakta ancak haftalık grafiği takip edenler için abartacak bir durum yok.

Bist 100 Haftalık

Dolar bazlı grafikte 300 ile 260 arasında pin pon topu durumu var.

Bist-100 Dolar Bazlı Haftalık

Hep dediğim gibi 300 doları aşarsak önce 320, sonra ötesi mümkün.

Geçtiğimiz Haftanın Analizi

Günlük grafikte geçen hafta ne çizdiysem aynısını tekrarlıyorum. 5559 seviyesinin direnç olduğundan geçen hafta bahsetmiştim; buradan ciddi satış geldi. Asıl direncin kırmızı kutu bölgesi olduğunu düşünüyordum ama anlaşıldı ki 5559 asıl direncimizmiş. Bu durum, düzelme içinde olduğumuz ve aşağılardan bir yerden alım geleceği fikrimi değiştirmedi.

Hep dediğim gibi 5050-5100 seviyesinin ideal bir alım bölgesi olacağını düşünüyordum. Geçen hafta Çarşamba ve Cuma günler bu bölgeden endeks devre kesmeye çok yakınken güçlü alımlar geldi. Bu durum tesadüf değil, büyük oyuncular da bu seviyeyi takip ediyorlar.

Bist-100 Günlük

Madem sarı bölge alım gelmesi muhtemel bir seviye, burayı gün içi zaman diliminde takip etmek uygun olacaktır. Aşağıda 2 saatlik grafikteki görüntüyü gösteriyorum.

Bist-100 2 saatlik

Sarı bölge gerçekten alıcıların ilgi duyduğu bir bölge durumunda. Şimdi, 5559’dan gelen düşüşün sarı bölgedeki alıcılar tarafından bitirilmesini beklemek ideal olanıdır. Bu durumda 5300 üstü kapanışlar endeksi tekrar 5500’lere götürecektir.

Bu nedenle Pazartesi ödül risk oranı iyi olan hisselerden alarak yönetilebilir bir risk alacağım. Geç kalmaktansa, göze alınabilir bir riskle birlikte erken davranmayı tercih ediyorum. Konfirmasyon gelirse ekleme yapabilir ya da yeni pozisyonlar açarım.

S&P-500′e bakalım. Bu grafikteki çizimi haftalardır değiştirmiyorum. Her şey tahmin ettiğim gibi gidiyor. 4120 bölgesini göreceğimizi düşünüyorum.

S&P500 Günlük

Ons Altın: Geçen haftaki görüşümü muhafaza ediyorum. 1920-1950 dolar arası sıkışma devam ediyor.

Ons Altın Günlük

XBANK: Daha önce alımların geldiği seviyeye geri döndü. Bist-100’e göre daha zayıf bir görüntüsü var. Bist 100 4700 seviyesinde iken bankacılık yine bu seviyelerdeydi. Şimdi bist 100 5190’da ama bankacılık onun gerisinde kaldı. Toparlanması biraz zaman alabilir. Hatrı sayılır bir alım gelirse banka almayı düşünebilirim.

XBANK Günlük

EREGL: 38 civarı güzel bir talep bölgesi olarak çalışmış. 41 lira civarı arz bölgesini geçebileceğini düşünüyorum. İyi bir bilanço fiyatlaması görebiliriz.

EREGL Günlük

TOASO: Endekse karşı güçlü duran hisselerden biri. Bu tip hisseler hemen dikkatimi çeker. Teknik olarak kurumsal yatırımcının hisse topladığına dair bir görüntü var. AKD veya takas analizine bakıp teyit edebilirsiniz, ben bakmadım.

TOASO 2 saatlik

SISE: Gün içi benzer görüntü onda da var. Yeşil arz bölgesine tekrar gidip bu kez geçmeyi deneyecek, başarma ihtimali yüksek.

SISE 2 saatlik

ALARK: Geçtiğimiz Cuma’yı en iyi kapatan hisselerden biri.

ALARK Günlük

ZOREN: Güzel yere temas etmiş. Buradan yükseliş başlayabilir.

ZOREN Günlük

Korelasyon sevenler için PGSUS/THYAO grafiği:

PGSUS/THYAO Haftalık

SAHOL‘de şöyle bir trade deneyebilirim. Kaldıraçlı.

SAHOL 2 saatlik

Bitcoin: Geçen hafta dediğim gibi 28680 hedeflenebilir.

Haftanın Özeti ve Stratejim

Dostlar, endekste düzeltmenin sonuna gelmiş olabiliriz. Beklediğim düzeltme senaryolarından biri buydu. 5050-5100 seviyesinden gelecek alımların endeksi 5559’a tekrar götürmesini bekliyorum. Cuma günü dip seviyesinin altına inmesi halinde bu senaryo iptal olur, o zaman 4700’lere tekrar bakarız.

Haftanın Sözü

Gerçek trading edge’i, ortada alıp satacak bir şey yokken ne yapacağını bilmektir.

Not: Bu analizler eğitim amaçlı olup kendi bakış açımı anlattığım yazılardır ve yatırım tavsiyesi içermezler.

%d blogcu bunu beğendi: