En İyi Destek Dirençler Nasıl Bulunur?

Published by

on

Destek ve dirençler teknik analizin en temel konusu ve teknik analizin kendisi kadar eski olmakla birlikte, çoğu trader tarafından küçümsenmekte ve gereğinden basit görülmektedir. Halbuki destek ve dirençleri doğru belirlemek, teknik analizdeki ve dolayısıyla trading başarısındaki en önemli unsurdur. Bu konu hakkında blog’da iki tane yazı yazmıştım, buradan okuyabilirsiniz.

Şimdi gelin bu yazıda bazı destek ve dirençlerin neden diğerlerinden daha işlevli olduğunu görelim.

Destek Direnç Neden Önemlidir?

Çünkü büyük oyuncular, güçlü destek ve direnç seviyelerinde pozisyon alırlar. Buradaki anahtar “Güçlü destek-direnç seviyeleri“dir. Eğer biz de büyük oyuncularla birlikte aynı seviyelerde işleme girebilirsek, trade istediğimiz yönde hızlı ve güçlü ilerleyecektir. Peki güçlü seviyeleri nasıl tespit edebiliriz?

Büyük Zaman Dilimlerindeki Destek Dirençler

Diyelim ki fiyat direnç seviyesine geldiğinde Stoch RSI’ın aşağı yönlü kesişimiyle satış işlemine girme stratejiniz var. Aşağıdaki grafikte bu durum gerçekleşiyor. Düşüş gerçekleşiyor ancak kısa ve yavaş bir biçimde. İnceleyin:

İkinci örnekte aynı stratejiyle işleme girmeyi deneyelim fakat bu sefer direnci bir üst zaman diliminde belirleyelim.

İşte büyük zaman dilimine yani 4 saatlikten günlüğe geçince direnç seviyesi aşağıdaki gibi görünüyor. Yukarıdaki grafikte 4 saatlikte çizdiğimiz direnç seviyesi günlükte görünmüyor.

Direnci büyük zaman diliminde belirleyince işlem daha iyi performans gösteriyor. Hem de işleme giriş stratejisini değiştirmeden.

Büyük zaman dilimleri daha büyük oyuncular tarafından izlenir ve içinde daha çok para barındırır. En iyi destek direnç seviyesi, büyük zaman dilimlerinde de görülebilen seviyelerdir. Kurumsallar ve büyük cüzdanlı insanlar, sadece küçük cüzdanlı traderların izlediği seviyeleri izlemezler.

Destek Dirençte Pozisyon Biriktirme

Büyük oyunculardan bahsetmişken, bir fiyat seviyesinde büyük oyuncuların pozisyon alıp almadığını nasıl anlayabiliriz, ona bir bakalım.

Destek direnci belirlemek işin yarısıdır. Diğer yarısı ise bu seviyede büyüklerin yeterince pozisyon alıp almadığıdır.

Piyasanın hareket edebilmesi için büyük oyuncuların yeterince pozisyon almış olması gerekir. Sonuçta fiyatı hareket ettirme gücü onlarda var. Yeterince pozisyon alabilmeleri için de fiyatın belli bir seviye aralığında zaman geçiriyor olması gerekir ki büyükler fiyatı zıplatmadan istedikleri kadar pozisyon alabilsinler.

Maç bileti mantığıyla düşünecek olursak: Biletler kapış kapış gidiyor, gişede 10 adet bilet kalmış olsun ama siz 20 tane bilet almak istiyorsunuz. 10 taneyi gişeden alıp geri kalan 10 bilet için karaborsaya gitmeniz ve çok yüksek fiyat ödemeye razı olmanız gerekir. Benzer mantıkla, büyük oyuncular karaborsa misali daha kötü fiyattan pozisyon almamak için fiyatın stabil olduğu zamanlarda pozisyon biriktirirler ki fiyat harekete geçtiğinde zaten emirleri dolmuş olsun. Bunun için range gibi konsolidasyonları kullanırlar. Grafik üzerinde göstereyim:

Direnç seviyemizi belirledik, fiyat dirence ilk geldiğinde hemen düşüşe geçiyor ancak fiyat, büyük oyuncuların pozisyon alabilmesi için yeterince uzun süre bu seviyede kalmıyor, o yüzden düşüş sınırlı oluyor ve fiyat direnç seviyesine geri dönüyor.

İkinci defa ise direnç bölgesinde bir konsolidasyon görüyoruz. Bu konsolidasyon aşağı çözümlenince büyük oyuncuların bu bölgeden satış pozisyonu aldıklarını anlıyoruz. Sonuçta fiyat büyük bir hızla düşüyor.

Özetle

1- Sadece trade ettiğiniz zaman diliminde değil, aynı zamanda büyük zaman dilimlerinden de görülebilen destek-direnç seviyeleri daha güvenilirdir. Çünkü büyük zaman diliminde daha çok para vardır.

2- Destek-direnç seviyelerinde büyük oyuncuların pozisyon aldıklarına işaret eden konsolidasyonlar arayın.

Benzer mantıkta yazdığım Smart Money yazısını aşağıdaki linkten okumanızı öneririm. Görüşmek üzere.

%d blogcu bunu beğendi: