Order Block-FVG-Imbalance-Mitigation Nedir?

Sevgili dostlar, price action ile ilgilenen hemen herkesin duyduğu “Order Block“, “Fair Value Gap“, “Imbalance” ve “Mitigation” kavramlarının ardında yatan mantığa bu yazıyla kısa bir açıklama getirmek istiyorum. Buyursunlar.

İşleme giriş için oldukça kullanışlı olan bu kavramlar aslında fiyat hareketini ve katılımcıların davranışını anlarken kullandığımız teknik analiz formasyonlarından farklı değildir. Dolayısıyla insan yapımıdır yani kutsal şeyler değildir.

Geleneksel Tanım

İnternette ararsanız OB şöyle tanımlanır: “Market yapısı değişmeden önceki son kırmızı ya da yeşil renkli mumdur.” Uzun versiyonu: “Düşüşten önceki son yükseliş mumu ya da yükselişten önceki son düşüş mumu”. Mantığına gelince: Anlık piyasa yapısını takip edenler, yapının devam edeceğini düşünerek o yönde işlem yaparlar, yapı değişince de terste kalırlar.

Arka Plan

Arka planı ise şudur: Özellikle büyük oyuncular, bireyseller gibi stop loss kullanmazlar, onlar pozisyonlarını hedge etmek için başka mekanizmalar kullanırlar. Stop olamayacak kadar büyük pozisyon taşıdıklarından, korunmak için opsiyon, vadeli işlemler gibi türev ürünleri kullanırlar. Dolayısıyla piyasa yapısı değişip de bir işlemde terste kalınca stop olmak yerine fiyat başabaş noktasına geldiğinde işlemlerini kapatırlar.

Order block dediğimiz şey, mevcut piyasa yapısına güvenerek alım/satım yapanların son işlemlerdir. Örneğin piyasa yükselen trend yapıyorken alım yönlü yapılan işlemler, yükselen piyasa yapısı kaybedilince özellikle de son alım işlemleri terste (negatif bakiyede) kalır, dolayısıyla fiyat başabaş noktasına geldiğinde ters pozisyonlar kapatılmak zorundadırlar. Bir örnek vereyim:

Grafik Üzerinde Örnek

Düşen piyasadaki (burası çok önemli) Bitcoin aşağıda bir range yapıp yukarı kırınca alıcılar iştahlanır, bir de yükselen trend çizgisi çizilebilir. Büyük resimde piyasaya satıcılar hakimken, kısa vadedeki bullish hareket alıcıları davet eder. Anlık yükselen trend bozulunca da son alımlar terste kalır. Yükselenin bozulması “breaker block” olarak da isimlendirilir.

Satıcı piyasasında alıcıların gelişi

Yükselenin bozulmasıyla bir “Imbalance” oluşur, bu durumda “Fair Value Gap – FVG” kendini belli eder. Pembe okla gösterdim.

Alıcıların kurban edilme töreni

Bu durumda Order Block yükselen trend çizgisinden gelen son alımlar olacaktır. Fiyat buraya geldiğinde ters pozisyonlar (alımlar) kapatılacaktır. Terste kalan alım pozisyonunu kapatmak için ne yapmak lazım? Tabi ki satmak! Herkes satıcıysa fiyatın düşmekten başka şansı olmaz.

Başabaş noktasından gelen satışa dikkat edin.

Peki, fiyatın başabaş noktasına doğru yaptığı harekete bir isim vermek istesek bu ne olurdu? Bildiniz: Mitigation 🙂

Mitigation, başabaş fiyatına doğru yapılan harekettir

En İyi Order Block Nasıl Bulunur?

Bu konseptlerden en iyi şekilde faydalanmak için öncelikle piyasa yapısı (market structure) ve piyasaya kimin hakim (alıcı-satıcı) olduğu konusunda ustalaşmak gerekir. Ayrıca optimum giriş noktası için trade’e hükmeden zaman dilimini de anlamak şarttır. Piyasa yapısı ve hakim kuvvet anlaşılmadan mikro resimde tespit edilecek OB’ler yanıltıcı olacaktır. Unutmayın, mantık terste kalan tarafı tespit etmek olmalıdır. Örneğin, satıcı piyasasında satıcılar terste kalmaz, alıcılar terste kalır.

Bir OB’den ne kadar verim alınabileceği piyasa yapısı, piyasaya hakim zaman dilimi ve işlem hacmi gibi unsurlara bağlıdır.

O nedenle OB kullanmadan önce sağlam bir piyasa anlayışı geliştirmek elzemdir. İlk hazırladığım “Ezberleme, Anla” adlı price action eğitiminde bu piyasa işleyişi bilgisine odaklanıyorum.

Sonraki aşamada en iyi giriş yerlerini ve maksimum karı hedefleyebilmek için smart money konseptlerini içeren ileri seviye eğitimde yukarıdaki mantıkla ileri seviye bilgileri veriyorum.

Bro tayfa gelmeden okuyun, çabuk 🙂

Bro, OB bro!

3 Yorum

  1. mustafa dedi ki:

    müthiş bilgiler teşekkürler üstat

    1. Teşekkürler

Bir Cevap Yazın